Odnaleziono niezwykły list do JPII. Autorami internowani w okresie stanu wojennego działacze "Solidarności"

List do papieża Jana Pawła II, skierowany do niego w okresie stanu wojennego przez internowanych działaczy Solidarności, znalazł się wśród archiwaliów, które do zasobu Archiwum Akt Nowych przekazał Krzysztof Mordziński.

Jan Paweł II / By Rob Croes (ANEFO) [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)], via Wikimedia Commons

Uroczystość przekazania materiałów archiwalnych Krzysztofa Mordzińskiego - działacza Solidarności - odbyła się w piątek w Warszawie. Wydarzenie to było związane z przypadającą w niedzielę 39. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W jego wyniku zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób, a tysiące internowano, w tym niemal wszystkich członków Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

"Zdecydowałem się przekazać materiały, notatki, zdjęcia, różnego rodzaju dokumenty dotyczące szeroko pojętej Solidarności, w tym dokumenty dotyczące stanu wojennego" - powiedział Mordziński podczas spotkania w Archiwum Akt Nowych z jego dyrektorem Mariuszem Olczakiem, a także z dawnymi działaczami opozycji w PRL-u.

- Wszystkie materiały przekazane do Archiwum Akt Nowych służą temu, żeby upamiętnić działalność wspaniałych ludzi

- podkreślił.

Wśród przekazanych materiałów - jak podało archiwum - znajdują się "unikatowe materiały dotyczące stanu wojennego, Solidarności, księdza Jerzego Popiełuszki, a także druki drugiego obiegu, korespondencja". Mordziński wymienił m.in. dokumenty dotyczące np. strajku okupacyjnego na Politechnice Warszawskiej w marcu 1968 r., organizacji zakładowej Solidarności w Centralnym Ośrodku Badań i Rozwoju Techniki Kolejnictwa, także Solidarności działającej na Mazowszu.

Warte uwagi są również materiały z okresu internowania w Białołęce podczas stanu wojennego i list wystosowany do papieża Jana Pawła II 16 czerwca 1983 r. przez ponad 330 wówczas byłych już internowanych członków organizacji niepodległościowych wraz z ich własnoręcznymi podpisami. Pod listem, który napisał Stanisław Michalkiewicz, znajdują się podpisy m.in. Waldemara Kuczyńskiego, Stefana Melaka, Tadeusza Mazowieckiego i Bronisława Komorowskiego. Dokumentacja, którą przekazał do archiwum Krzysztof Mordziński, dotyczy również działalności, po 1989 r., Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego (OKP).

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Jan Paweł II #list do Jana Pawła II

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo