Z OSTATNIEJ CHWILI

UE - Ambasador Sadoś: spodziewamy się przyjęcia kolejnego pakietu sankcji UE wobec Rosji w piątek wieczorem • • •

Rzecznik węgierskiego rządu o zakulisowych gierkach Sorosa: Nie poddaliśmy się jego szantażowi

Rzecznik węgierskiego rządu odniósł się dziś do efektów czwartkowego szczytu RE, podkreślając jednocześnie zakulisowe zabiegi Georga Sorosa, który jego zdaniem dążył, by kraje odrzucające migrantów nie otrzymywały funduszy wspólnotowych. - Nie udało mu się tego osiągnąć. Nie poddaliśmy się szantażowi. Węgry i Polska obroniły pieniądze dla Węgrów i Polaków - napisał w mediach społecznościowych Zoltan Kovacs.

Zdjęcie ilustracyjne
newsroom.consilium.europa.eu

W projekcie konkluzji, który przyjęli wczoraj przywódcy państw UE, znalazł się zapis, że stosowanie mechanizmu warunkowości na podstawie rozporządzenia dotyczącego warunkowości będzie obiektywne, uczciwe, bezstronne i oparte na dowodach, zgodne z odpowiednimi procedurami, zasadą niedyskryminacji i równego traktowania państw członkowskich.

Ustalono także, że celem rozporządzenia w sprawie ogólnego systemu warunkowości służącego ochronie budżetu Unii jest ochrona budżetu UE, należytego zarządzania finansami oraz ochrona interesów finansowych Unii. Budżet UE musi być chroniony przeciwko wszelkiego rodzaju nadużyciom finansowym, korupcji, konfliktowi interesów.

Konkluzje czwartkowego szczytu Rady Europejskiej okazały się zatem zgodne z oczekiwaniami Polski I Węgier, które wcześniej groziły użyciem weta, w przypadku nieuwzględnienia ich postulatów.

Polska i Węgry odniosły sukces

Wyniki czwartkowego szczytu są szeroko komentowane na europejskich salonach politycznych, a także przez media. Większość opinii wskazuje na znaczący sukces Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana.

Dziś głos w tej sprawie zabrał rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs, który napisał w mediach społecznościowych, że Polska i Węgry skutecznie obroniły swoje środki finansowe podczas debaty na temat budżetu Unii Europejskiej i zaprezentowały w tej dyskusji zdrowy rozsądek.

Soros jest rozczarowany

Kovacs napisał też, że finansista George Soros jest rozczarowany, ponieważ postulował od lat, by kraje odrzucające migrantów nie otrzymywały funduszy wspólnotowych - podaje agencja MTI.

"Nie udało mu się tego osiągnąć. Nie poddaliśmy się szantażowi. Węgry i Polska obroniły pieniądze dla Węgrów i Polaków"

- oznajmił rzecznik.

Rządy Węgier i Polski zaprezentowały w dyskusji o budżecie UE zdrowy rozsądek, gdy nalegały, by pomoc finansowa nie była powiązana z warunkami politycznymi podczas pandemii - oświadczył.


Zgodnie z konkluzjami przyjętymi wczoraj podczas szczytu Rady Europejskiej, samo ustalenie, że doszło do naruszenia praworządności, nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu warunkowości wypłat z budżetu. Środki w ramach mechanizmu warunkowości będą musiały być proporcjonalne do wpływu naruszeń praworządności na należyte zarządzanie finansami Unii lub na interesy finansowe Unii, a związek przyczynowy między takimi naruszeniami a ich negatywnymi konsekwencjami dla interesów finansowych Unii będzie musiał być wystarczająco bezpośredni i należycie ustalony.

Negocjacje budżetowe trwały do ostatnich godzin przed szczytem RE oraz w trakcie samego szczytu. Konkluzje były konsultowane w różnych formatach, a ich podstawą był kompromis wypracowany przez prezydencję niemiecką, Warszawę i Budapeszt. Porozumienie osiągnięto w czwartek po południu.

 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

#weto #Węgry #szczyt RE #budżet UE

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo