39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Po raz trzeci „Światło Wolności” zapłonie przy Krzyżu Papieskim na Pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Zapali je o godz. 19.30 prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. W ostatnich dwóch latach w uroczystości wziął udział Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, który objął patronatem ogólnopolską akcję „Zapal Światło Wolności”.

W 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w akcji „Zapal Światło Wolności”. Jest ona kontynuacją akcji rozpoczętej przez obywateli Stanów Zjednoczonych na apel prezydenta Ronalda Reagana, by zapalali w oknach świece na znak solidarności z Polakami prześladowanymi w epoce stanu wojennego. Nawiązując do kilkunastomiesięcznego istnienia Solidarności napisał między innymi: 

Na pierwsze przejawy wolności rządzący odpowiedzieli brutalną siłą, zabójstwami, masowymi aresztowaniami i utworzeniem obozów internowania. We wcześniejszych latach XX wieku za sprawą panoszącego się zła pojawiła się groźba, że światła całego świata zgasną. Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić. 

Takie światełko zapalił również w swoim oknie Jan Paweł II oraz wielu Polaków w Kraju, manifestując swoją solidarność z represjonowanymi oraz nadzieję na wolność.


 

 

 


Źródło: ipn.gov.pl

#IPN #Prezydent RP #rocznica stanu wojennego #Światło Wolności #Reagan

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo