"Zawsze warto walczyć o interesy Polski" - szef MSZ gratuluje premierowi Morawieckiemu

Gratuluję premierowi Mateuszowi Morawieckiemu rezultatu negocjacji w Brukseli - podkreślił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. - Pozyskamy rekordowo wysokie środki, a mechanizm warunkowości będzie ograniczony precyzyjnymi kryteriami i będzie dotyczył tylko ochrony budżetu - dodał.

Zbigniew Rau
Vargunn / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Po sprzeciwie Polski i Węgier wobec rozporządzenia dotyczącego mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności, w związku z którym premierzy obu państw zapowiadali możliwość zawetowania budżetu UE na l. 2021-2027, toczyły się w UE kolejne negocjacje i wczoraj w Brukseli doszło do porozumienia przywódców państw UE, które zostało zapisane w konkluzjach Rady Europejskiej.

W konkluzjach znalazły się zapisy mówiące m.in., że budżet UE, włączając Next Generation EU (instrument odbudowy), musi być chroniony przeciwko wszelkiego rodzaju nadużyciom finansowym, korupcji, konfliktowi interesów, a samo ustalenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawnego nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu blokowania środków finansowych dla państw członkowskich. Komisja Europejska - która ma uruchamiać mechanizm blokowania środków unijnych - opracuje i przyjmie wytyczne dotyczące sposobu w jaki będzie stosować rozporządzenie, w tym metodologii przeprowadzania swojej oceny.

Szef resortu dyplomacji pogratulował dziś premierowi Mateuszowi Morawieckiemu rezultatu negocjacji w Brukseli. "

- Pozyskamy rekordowo wysokie środki, a mechanizm warunkowości będzie ograniczony precyzyjnymi kryteriami i będzie dotyczył tylko ochrony budżetu. Zawsze warto walczyć o interesy Polski

 - napisał Rau na Twitterze.

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Zbigniew Rau #Mateusz Morawiecki

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo