Jest porozumienie w sprawie budżetu unijnego! Szef RE pisze o przełomowym pakiecie naprawczym

"Na szczycie UE doszło do porozumienia ws. budżetu UE i funduszu odbudowy" - powiadomił szef Rady Europejskiej, Charles Michel. Z kolei szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen napisała dziś, że dzięki porozumieniu ws. budżetu UE na szczycie w Brukseli 1,8 biliona euro trafi na wsparcie ożywienia gospodarczego i zbudowanie bardziej odpornej, zielonej i cyfrowej Unii Europejskiej.

Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński i Viktor Orban
https://twitter.com/OrbanPl

Mamy porozumienie ws. budżetu UE i pakietu naprawczego. Teraz możemy rozpocząć jego wdrażanie i odbudowę naszej gospodarki. Nasz przełomowy pakiet naprawczy przyspieszy zieloną i cyfrową transformację

 - napisał na Twitterze szef RE Charles Michel.

 

W Brukseli rozpoczęło się dziś posiedzenie Rady Europejskiej w sprawie m.in. wieloletniego budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy; ten pakiet to łącznie 1,8 bln euro, z czego fundusz odbudowy to 750 mld euro. Z budżetem wiąże się rozporządzenie dotyczące mechanizmu powiązania środków unijnych z kwestią tzw. praworządności, któremu sprzeciwiają się Polska i Węgry.

Nawiązując do poprzednich wiadomości, szefowa Komisji Europejskiej napisała dziś, że dzięki porozumieniu ws. budżetu UE na szczycie w Brukseli 1,8 biliona euro trafi na wsparcie ożywienia gospodarczego i zbudowanie bardziej odpornej, zielonej i cyfrowej Unii Europejskiej.

Europa idzie do przodu! Porozumienie Rady Europejskiej w sprawie następnego budżetu UE i funduszu odbudowy. 1,8 biliona euro na wsparcie naszego ożywienia i zbudowanie bardziej odpornej, zielonej i cyfrowej UE

- napisała szefowa KE Ursula von der Leyen na Twitterze.

Wczoraj podczas spotkania ambasadorów państw unijnych w Brukseli przedstawiono propozycję kompromisu ws. unijnego budżetu, która została wypracowana w toku konsultacji w Warszawie, Berlinie, Budapeszcie i Brukseli. W dokumencie widnieje zapis, że sam fakt naruszenia praworządności nie może uruchamiać zawieszenia płatności funduszy unijnych. Decyzje w sprawie tej propozycji podejmą przywódcy na rozpoczynającym się dziś unijnym szczycie.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com

#budżet unijny #Charles Michel

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo