Trzaskowski zaciśnie pasa? Taki będzie budżet Warszawy

To będzie trudny rok dla finansów stolicy - zapowiedział dziś Rafał Trzaskowski. - W 2021 roku miasto będzie walczyło z epidemią i wywołanym nią kryzysem gospodarczym - dodał. Prezydent stolicy przedstawił radnym projekt budżetu stolicy na kolejny rok. Zakłada on dochody na poziomie 20 mld 566 mln zł, a wydatki na poziomie 21 mld 623 mln zł. Planowany deficyt ma wynieść zatem 1 mld 57 mln zł.

Rafał Trzaskowski
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

- To będzie trudny rok dla finansów stolicy. W 2021 roku miasto będzie walczyło z epidemią i wywołanym nią kryzysem gospodarczym

- powiedział o tym budżecie Trzaskowski, dodając, że dodatkowe obciążenia i wydatki ciągle rosną.

Jednak jak podkreślił, miasto stara się realizować najważniejsze inwestycje i utrzymywać wysoki standard usług publicznych m.in. transportu publicznego, edukacji, ochrony zdrowia czy opieki nad dziećmi. "To budżet zakładający realizację najważniejszych działań i inwestycji" - wskazał.

- Ten budżet jest bardzo trudny. Jest nawet trudniejszy, niż można było spodziewać się po pierwszej fali kryzysu

 - dodał.

Prezydent stolicy mówił również o inwestycjach i tym, co miasto chce zrobić w 2021 roku. I tak w nadchodzącym roku Warszawa chce przeznaczyć m.in. 931,1 mln zł na rozbudowę II linii metra, 250 mln zł na dokapitalizowanie spółki Tramwaje Warszawskie, a 90 mln zł na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

W ramach inwestycji w szpitale - 81,3 mln zł zostanie przeznaczonych na budowę Szpitala Południowego, a 50 mln zł jako wkład miasta w modernizację i rozbudowę Szpitala Bielańskiego. Na rozbudowę ul. Wybrzeże Helskie wraz z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym - 48,4 mln zł. Niezmiennie wśród priorytetowych inwestycji miasta są też nowe szkoły i przedszkola.

Inwestycje, które wypadły z budżetu na 2021 r., to m.in. obwodnica Śródmieścia, budowa Sinfonii Varsovii, tramwaj na Gocław czy niektóre odcinki tramwaju łączącego Wilanów z Dworcem Zachodnim - o czym prezydent stolicy Rafał Trzaskowski informował już we wrześniu.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Rafał Trzaskowski #budżet #Warszawa

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo