"Wygraliśmy! Przyjaźń Polski i Węgier zwyciężyła!" - węgierscy ministrowie ogłosili sukces negocjacji UE

Węgry wygrały negocjacje w sprawie przyszłego budżetu Unii Europejskiej - oświadczył dziś w materiale wideo węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. "Wygraliśmy! Przyjaźń Polski i Węgier zwyciężyła!" - podsumowała minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Szijjarto podkreślił, że dostęp do finansowania UE nie będzie ograniczony przez uwarunkowania polityczne lub ideologiczne.

- Wygraliśmy, ponieważ walczyliśmy o interes narodowy, w przeciwnym razie Bruksela decydowałaby o przyjmowaniu nielegalnych migrantów lub odcięciu pieniędzy UE

 - stwierdził minister.

"Rząd Węgier zapobiegł temu i będzie to nadal robić w przyszłości" - zapowiedział Szijjarto na Facebooku.

Węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga podkreśliła, że zostało udowodnione, iż "zawsze warto walczyć o interesy Węgier".

- Warto walczyć, aby dotacje (UE) nie były powiązane z wymogami ideologicznymi w czasie pandemii

- stwierdziła Varga na Facebooku.

Według Vargi wypracowany w środę przez Budapeszt, Warszawę, Berlin i Brukselę kompromis jest zgodny z traktatami UE, "szanuje naszą tożsamość narodową i zapewnia ochronę przed szantażem politycznym". "Wygraliśmy! Przyjaźń Polski i Węgier zwyciężyła!" - podsumowała szefowa resortu.

W środę w Brukseli kraje UE otrzymały propozycję kompromisu ws. budżetu UE. W dokumencie widnieje zapis, że sam fakt naruszenia praworządności nie może uruchamiać zawieszenia płatności funduszy unijnych. Uznaniowości w mechanizmie warunkowości dot. budżetu UE sprzeciwiały się Polska i Węgry. Decyzje w jej sprawie podejmą unijni przywódcy na rozpoczynającym się w czwartek szczycie UE

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Unia Europejska #budżet

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo