Wiceszef MSZ: Jeśli dojdzie do kompromisu, będzie to gwarancja obrony polskich interesów

"Jestem przekonany, że każdy, kto w dobrej wierze spojrzy, o jakich założeniach mówimy, to przyzna, że jest to absolutnie wystarczająca gwarancja obrony polskich interesów" - powiedział w środę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński odnosząc się do możliwego kompromisu w negocjacjach trwających w Unii Europejskiej.

Paweł Jabłoński
screen TV Republika (archiwum)

Jabłoński pytany w TVP Info o to, czy jest zgoda wszystkich głównych polityków w obozie Zjednoczonej Prawicy w odniesieniu do interpretacji spodziewanego porozumienia w ramach UE co do budżetu Wspólnoty a także rozporządzenia dot. mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności odpowiedział, że według niego "to będzie przedmiotem rozmów".

Rozmowy toczą się także wewnątrz koalicji. Jesteśmy rządem koalicyjnym. Jesteśmy, jako obóz Zjednoczonej Prawicy, otwarci na różne opinie, także wewnątrz obozu i otwarci na dialog. To też jest pewien element korzystny dla demokracji, kiedy się o tym rozmawia

- powiedział Jabłoński.

Zapewnił, że "jesteśmy gotowi na oceny przez naszych partnerów, a także pozostałych polityków i inne osoby, które chcą takie opinie wyrazić, liczymy na to, że będziemy mogli to omówić".

Jak podkreślił wiceszef MSZ jest jednak "przekonany, że każdy, kto w dobrej wierze spojrzy na to, o jakich założeniach mówimy, jeśli uda się to oczywiście doprowadzić do końca, to przyzna, że jest to absolutnie wystarczająca gwarancja obrony polskich interesów".

Poinformował, że w założeniach jest m.in. mowa o dokumencie zobowiązującym KE, by stosowała przepisy rozporządzenia ws. mechanizmu warunkowości tylko w bardzo konkretnym katalogu sytuacji.

Za wcześnie mówić o czymkolwiek w trybie dokonanym, ale jeśli udałoby się doprowadzić do porozumienia w oparciu o te założenia, o których mówiłem, to byłoby to gwarancją bezpieczeństwa dla Polski, gwarancją obrony polskich interesów, polskich praw zapisanych w traktacie i tym samym polskiej suwerenności

- ocenił Jabłoński.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Paweł Jabłoński #MSZ #Unia Europejska

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo