Prezydent: Aktami rangi niższej nie można wypaczać postanowień traktatów Unii Europejskiej

"Mamy z prezydentem Czech wspólne stanowisko, że wszystko co stanowione w UE musi mieścić się w obrębie traktatów. Aktami rangi niższej nie można wypaczać postanowień traktatów" - powiedział prezydent Andrzej Duda. Prezydent przebywa z roboczą wizytą w Pradze, gdzie spotkał się z prezydentem Czech Miloszem Zemanem.

Andrzej Duda
Zbyszek Kaczmarek / Gazeta Polska

Na wspólnej konferencji prasowej prezydent Duda podkreślił, iż cieszy się, że wraz z prezydentem Czech mają takie samo stanowisko, "że wszystko to, co jest stanowione w ramach Unii Europejskiej przez wszelkie jej instytucje, ale przede wszystkim także przez Radę Europejską, ale i Parlament Europejski i Komisję Europejską, zawsze musi się mieścić w obrębie traktatów".

Według niego, ma to znaczenie fundamentalne.

Traktaty są najważniejsze, traktaty mają najwyższy priorytet i wszystkie akty rangi niższej w ramach Unii Europejskiej jako wspólnoty muszą mieścić się w granicach traktatowych

- powiedział Duda.

Dodał, że "nie może być tak, że aktami rangi niższej w jakikolwiek sposób zmieniane, czy modyfikowane są postanowienia traktatów". "Czy wprost powiem wypaczane są postanowienia traktatów. To jest sytuacja niedopuszczalna i jakiekolwiek próby dokonywania tego typu machinacji muszą być w sposób zdecydowany potępione niezależnie od warunków" - zaznaczył prezydent.

"W chwili obecnej powinniśmy wspierać Polskę i Węgry w kwestii sporu z Komisją Europejską" - oświadczył z kolei prezydent Czech Milosz Zeman. Podkreślił on, że KE jest "wyłącznie organem administracyjnym. "To organ urzędników, to nie jest rząd europejski. Rządem europejskim jest Rada Europejska" - oświadczył prezydent Czech.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Andrzej Duda #Unia Europejska #kompromis #porozumienie #weto ws. budżetu UE #budżet unijny #mechanizm warunkowości #praworządność

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo