Szpital tymczasowy w Płocku otwarty

Szpital tymczasowy w Płocku (Mazowieckie) dla zarażonych wirusem SARS CoV-2 jest już gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów. Obecnie ma zapewnioną obsadę personelu na 56 łóżek – przekazał dziś dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSzZ) Stanisław Kwiatkowski.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/lukasmilan/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Szpital tymczasowy w Płocku na 196 łóżek, w tym 20 łóżek z respiratorami, wybudował PKN Orlen – 1 grudnia spółka przekazała placówkę WSzZ, którego jest ona oddziałem. Po przekazaniu szpitala tymczasowego trwały przygotowania związane z zapewnieniem gotowości do rozpoczęciem tam działalności medycznej, jak np. dostawa leków czy sprzętu.

"Od dzisiaj szpital tymczasowy czeka na pacjentów. Przygotowanych jest 56 łóżek, czyli dwa moduły po 28 łóżek. Na tę liczbę łóżek szpital tymczasowy jest zabezpieczony dyżurowo, personalnie”

– zapewnił podczas środowej telekonferencji dyrektor płockiego WSzZ.

Jak dodał, podczas środowego sztabu w WSzZ kierownicy poszczególnych oddziałów, ordynatorzy oraz pielęgniarki zostali poinformowani, że szpital tymczasowy rozpoczął już funkcjonowanie. Nie wykluczył, iż pierwsi pacjenci, którzy trafią do szpitala tymczasowego, będą to chorzy przeniesieni z oddziałów WSzZ.

"Dwóch pacjentów do przeniesienia wstępnie zgłaszał dzisiaj kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, ale czy tak się stanie, nie wiem, decyzja jeszcze nie zapadła”

– zaznaczył Kwiatkowski. Podkreślił, że do szpitala tymczasowego mogą być kwalifikowani pacjenci, którzy nie mają chorób towarzyszących.

Kto będzie kierowany do szpitala tymczasowego?

Według kryteriów przyjęć do szpitala tymczasowego, które opublikował na swej stronie internetowej płocki WSzZ, będą trafiać tam pacjenci z rozpoznaniem COVID-19 na podstawie dodatniego wyniku PCR lub testu antygenowego, nie dłużej niż 10 dni od początku objawów klinicznych, w tym zwłaszcza w stanach wymagających tlenoterapii, ale przy braku ostrych chorób współistniejących oraz braku przewlekłych chorób współistniejących w fazie zaostrzenia, wymagających leczenia specjalistycznego.

Dyrektor płockiego WSzZ już wcześniej informował, że uruchomienie szpitala tymczasowego pozwoli ewentualnie na odciążenie jego placówki w leczeniu chorych na COVID-19 i w efekcie na rozszerzenie tam ograniczonych obecnie przyjęć pacjentów z innymi chorobami.

Kwiatkowski podał, że w środę rano w WSzZ przebywało 77 pacjentów z dodatnim wynikiem badania w kierunku koronawirusa, w tym 11 pod respiratorami – w tym czasie na wyniki testów oczekiwało tam kolejnych 29 osób. Placówka dysponuje 109 łóżkami dla pacjentów z koronawirusem, w tym 11 łóżkami z respiratorami.

Zarządzany przez WSzZ szpital tymczasowy w Płocku, gdzie znajduje się siedziba i główny zakład produkcyjny PKN Orlen, powstał na placu przy Centrum Badawczo-Rozwojowym spółki, na peryferiach miasta, na terenie Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. W budowie placówki, do czego wykorzystywano 194 specjalnych kontenerów, uczestniczyły podmioty z Grupy Orlen i żołnierze WOT.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Płock #szpital tymczasowy #koronawirus

mg
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo