"Hurtownia faktur". Wpadli członkowie gangu

KAS zatrzymała dwóch członków zorganizowanej grupy przestępczej, która prowadziła "hurtownię faktur". Przestępcy mieli wystawiać faktury - na łączną kwotę 1,7 mld zł - poświadczające sprzedaż ogromnej ilości paliw płynnych, która nie miała miejsca.

Zdjęcie ilustracyjne
gov.pl

Anita Wielanek, rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej poinformowała, że funkcjonariusze KAS na polecenie Prokuratury Regionalnej (PR) w Warszawie zatrzymali dwóch członków zorganizowanej grupy przestępczej, którzy zajmowali się nielegalnym obrotem paliwami na terenie Warszawy i Śląska, a także na Kielecczyźnie, Pomorzu i Ziemi Lubuskiej. Zatrzymani mężczyźni mieli być "kluczowymi członkami" tej grupy.

KAS przeszukała miejsca zamieszkania mężczyzn, a także pomieszczenia biurowe na terenie województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego oraz "jeden ośrodków jeździeckich, gdzie ukrywano istotne dla sprawy dokumenty".

Prokurator Marcin Saduś, rzecznik prasowy PR w Warszawie, wyjaśnił, że grupa prowadziła "hurtownię faktur", czyli zajmowała się wystawianiem faktur "dotyczących sprzedaży gigantycznych ilości paliw płynnych, czym poświadczano nieprawdę". Jak dodał, chodzi nie tylko o potwierdzanie transakcji, które nie miały miejsca, ale także "w zakresie prawa nabywców do obniżenia podatku". Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa wystawiła 1786 faktur na łączną kwotę 1,7 mld złotych, od których podatek wynosił 317 mln zł.

Klientami zaufane osoby z branży paliwowej

"Klientami +hurtowni faktur+ był krąg zaufanych osób z branży paliwowej, które dokonywały +zakupu+ faktur na rzecz co najmniej pięciu spółek prowadzących niewielkie sieci stacji paliwowych. Dokonując +zakupu+ nabywcy generowali koszty uzyskania przychodów i dokumentowali sprzedaż oleju napędowego"

- tłumaczył prok. Saduś

Podejrzani usłyszeli w prokuraturze zarzuty posługiwania się nierzetelnymi fakturami, prania pieniędzy wraz z innymi osobami w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz zbrodni fakturowej. Ten ostatni czyn zagrożony jest karą od 5 do nawet 25 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymanie dwóch mężczyzn było trzecią realizacją w tej sprawie. Dotychczas zarzuty usłyszało 13 osób, z czego 12 jest tymczasowo aresztowanych.

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie przekazał, że śledztwo dotyczące "hurtowni faktur" opiera się na materiałach uzyskanych w sprawie, która zakończyła się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia przeciwko 52 osobom, które sprzedawały olej smarowy jako napędowy.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#hurtownia faktur #KAS

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo