Ostatnie narady przed szczytem. „Niemcy zdeterminowane”

W trakcie wideokonferencji ministrów ds. europejskich państw UE rozmowy dotyczyły przygotowań do zaplanowanego na czwartek i piątek szczytu Rady Europejskiej, poruszano m.in. kwestię pandemii, brexitu, unijnego budżetu i funduszu odbudowy oraz klimatu.

martaposemuckel/pixabay.com/service/license/

W ciągu najbliższych dni kilka bardzo poważnych kwestii będzie wymagało naszego pełnego zaangażowania i energii.
- podkreślił na konferencji prasowej po spotkaniu minister ds. europejskich kierujących do końca grudnia pracami Rady UE Niemiec, Michael Roth.

Minister zapowiedział, że w tym tygodniu nadal będą trwały prace nad osiągnięciem porozumienia w sprawie umowy handlowej UE z Wielką Brytanią. W ciągu najbliższych dni do Brukseli przyleci brytyjski premier Boris Johnson, który spotka się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Roth podkreślił, że UE „chce osiągnąć porozumienia, ale nie za wszelką cenę”, a do ustalenia umowy potrzebna jest też wola polityczna ze strony rządu w Londynie.

Program planowanego na czwartek i piątek spotkania europejskich przywódców dotyka również bardzo poważnej tematyki - przypomniał niemiecki polityk. Zaznaczył, że jednym z głównych tematów rozmów będzie pandemia koronawirusa. Roth ocenił, że sytuacja epidemiczna we Wspólnocie jest nadal bardzo niepokojąca, ale dobrą informacją jest rozwój szczepionek przeciwko Covid-19, w „którym kluczową rolę odegrali europejscy naukowcy”. Minister powiedział również, że każdy obywatel UE będzie miał możliwość zaszczepienia się, co jest wielkim sukcesem Wspólnoty.

Spór o unijny budżet

Z każdym dniem coraz bardziej widoczne są społeczne i ekonomiczne skutki kryzysu, byłoby nieodpowiedzialne dalej zwlekać z odblokowaniem pomocy finansowej, która jest tak istotna dla wielu krajów członkowskich - oświadczył również Roth przypominając, że w lipcu tego roku wszystkie kraje członkowskie zgodziły się na duży fundusz odbudowy, a także zgodziły co do tego, że praworządność jest podstawową wartością Wspólnoty.

Odpowiadając później na pytania dziennikarzy minister zaznaczył, że Niemcy są zdeterminowane, by znaleźć rozwiązanie na wyjście z impasu w rozmowach dotyczących unijnego budżetu i funduszu pomocowego. Między krajami UE trwa spór o mechanizm warunkowości w wieloletnich ramach finansowych UE, któremu w obecnym kształcie sprzeciwiają się Polska i Węgry.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Unia Europejska #szczyt #budżet unijny

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo