Dom Tolkiena na sprzedaż! Filmowy Gandalf zachęca fanów do jego kupna

Dom w Oksfordzie to miejsce, w którym JRR Tolkien napisał swoje najsłynniejsze prace. Willa jest obecnie wystawiona na sprzedaż. Akcję kupna domu w którym kiedyś mieszkał JRR Tolkien wsparł Sir Ian McKellen.

twitter.com/printscreen/@IanMcKellen

Sir Ian, który grał Gandalfa w filmach "Władca Pierścieni", i Martin Freeman, który zagrał w "Hobbicie", są jednymi z artystów, którzy wezwali "społeczność" fanów, by zebrać ponad 4 miliony funtów na dom pisarza.

Projekt Northmoor, ustanowiony przez autorkę Julię Golding, ma na celu zakup domu oraz odnowienie budynków i ogrodu tak, aby nadawał się do „powitania miłośników Tolkiena z całego świata”.

Kampania crowdfundingowa została również wsparta przez Annie Lennox, która napisała i wykonała piosenkę dla The Return of the King, ilustratora Śródziemia Johna Howe'a oraz aktora Johna Rhys-Daviesa, który grał w filmach krasnoluda Gimli.

W swoim tweecie Sir Ian napisał: „Nie możemy tego osiągnąć bez wsparcia światowej społeczności fanów Tolkiena, naszej wspólnoty sponsorów” oraz dodał „osiągniemy sukces tylko wtedy, gdy wszyscy zrobimy to razem jako społeczność”.

Twórcy projektu twierdzą, że obecnie na świecie nie ma żadnego ośrodka poświęconego Tolkienowi. 

„Naszą wizją jest, aby dom Tolkiena nie był zwykłym muzeum, ale domem nieustającej kreatywności, inspirującym nowe pokolenia pisarzy, artystów i filmowców. Dom będzie miał również interesującą obecność online, aby włączyć do programu tych, którzy nie mogą podróżować do Oksfordu. Ale to wyścig z czasem, abyśmy mogli go kupić, zanim zrobi to ktoś inny”.

Witryna organizacji charytatywnej podaje, że zgodnie z lokalnymi przepisami w zakresie planowania dom musi pozostać nieruchomością mieszkalną, dlatego proponuje się kursy dla ograniczonej liczby osób zamiast zrobić w nim muzeum.

Ten sześciopokojowy dom znajduje się przy Northmoor Road w Oksfordzie i od czasu powstania w 1924 r. w dużej mierze się nie zmienił. Tolkien mieszkał tam od 1930 do 1947 r., przełomowych latach, w których napisał „Hobbita” i „Władcę Pierścieni”.

 Źródło: news.sky.com, niezalezna.pl,

 

Jacek Szpakowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo