Niemcy idą w zaparte. Maas: "Podważanie zasad mechanizmu praworządności nie jest możliwe"

- Podważanie zasad mechanizmu praworządności nie jest możliwe - powiedział szef niemieckiego MSZ Heiko Maas w wywiadzie dla tygodnika „Spiegel", odnosząc się do negocjacji budżetowych.

Olaf Kosinsky, CC BY-SA 3.0 DE , via Wikimedia Commons

Niemiecki minister został w wywiadzie zapytany o to, czy możliwe jest złagodzenie mechanizmu warunkowości budżetu związanego z tzw. praworządnością. 

- Z istotnych powodów zabiegaliśmy o mechanizm praworządności. Teraz ten mechanizm został przyjęty. Podważanie jego zasad nie jest ze względu na Parlament Europejski i postawę wielu krajów członkowskich możliwe. Nie chodzi już o to czy, lecz jedynie o to jak

- stwierdził. 

Maas stwierdził, że rozwiązanie w tej sprawie zostanie znalezione do końca roku. Ocenił, że „wiele krajów w Europie jest skazanych na środki z funduszu odbudowy Europy”.

- Musimy znaleźć rozwiązanie

- powiedział. 


W ubiegłym tygodniu po rozmowie z kanclerz - sprawujących obecnie prezydencję w Radzie UE Niemiec - Angelą Merkel, szef polskiego rządu poinformował, iż powiedział jej, że Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw UE i potwierdził gotowość do zawetowania nowego budżetu.

Kolejna tura rozmów

Kolejna tura negocjacji budżetowych w UE odbędzie się 10-11 grudnia podczas szczytu Rady Europejskiej. Unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania obecnej sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiadają zawetowanie projektu wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027, w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.

Wieloletni budżet UE na lata 2021-2027 musi być przyjęty w pakiecie z funduszem odbudowy wartym 1,8 bln euro oraz mechanizmem powiązania środków unijnych z kwestią praworządności.

Tekst rozporządzenia w sprawie uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności został w listopadzie potwierdzony większością kwalifikowaną państw członkowskich na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich. Polska i Węgry zagłosowały przeciw, uzasadniając to tym m.in., że rozporządzenie zawiera rozwiązanie pozatraktatowe.

Rozporządzenie akceptowane jest kwalifikowaną większością głosów państw członkowskich, decyzje w kwestii wieloletniego budżetu UE oraz funduszu odbudowy wymagają jednomyślności.

 

Źródło: DW.COM, SPIEGEL, tvp.info

#MSZ #Niemcy #Heiko Maas

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo