Giertych coraz bardziej groteskowy. Zapowiada Komisję Śledczą do rozliczania PiS

„Komisja Śledcza ds. nielegalnych działań PiS w latach 2015-2021” - to twór, jaki marzy się mec. Romanowi Giertychowi. Prawnik we wpisie na Facebooku zarysował ambitny plan, który uwzględnia m.in. jego powrót do polityki, a także odsunięcie od władzy obecnie rządzących. Giertych wie już nawet, z jakiego artykułu powinno toczyć się śledztwo. Plan to prawdopodobnie wersja robocza, wszak o wskazówki prosi… internautów.

Patryk Luboń/Gazeta Polska

Roman Giertych pytany wczoraj w TVN 24, czy jego obecność na wieczorze wyborczym Szymona Hołowni oznacza, że będzie chciał wystartować z list jego ugrupowania, odparł, że jeszcze tego nie wie.

- Natomiast jeżeli myślę o starcie, to raczej do Senatu. A ponieważ nie jest jeszcze znana data wyborów, to nie będę się w żaden sposób deklarował

- powiedział adwokat, zaznaczając, że w wyborach do Senatu można też startować z własnego komitetu wyborczego.

- Mam wolę powrotu do polityki w następnych wyborach i chcę brać udział w rozliczaniu PiS, które będzie przeprowadzone zgodnie z zasadami prawa i sprawiedliwości. Chciałbym przynajmniej zostać szefem komisji śledczej do spraw działania wymiaru sprawiedliwości w latach 2015-2021. Mam nadzieję, że to już będzie ten ostateczny czas rządów PiS

- mówił.

Z tą komisją to na serio?

Mecenas nie próżnuje. Po wczorajszej deklaracji o chęci powrotu do polityki dziś podzielił się swoją wizją nt. rzeczonej komisji.

„Rozpoczynam dyskusję czym w pierwszej kolejności powinna się ta Komisja zająć. Oczywiste jest dla mnie, że trzeba to bardzo dobrze przygotować, aby w ciągu pół roku przeprowadzić całe rozliczenie”

- tłumaczy Giertych.

Wie już, czym komisja miałaby się zająć. Dziesięć punktów poniżej:

  1. Sprawa zamachu na TK i wydawania wyroków przez nieuprawnione osoby.
  2. Sprawa nielegalnego powoływania sędziów i Izb w Sądzie Najwyższym - nielegalne wydawanie wyroków. Zamach na ten konstytucyjny organ.
  3. Nielegalne powołanie KRS - nielegalne uchwały tego gremium.
  4. Kradzieże, przywłaszczenia, korupcja, nepotyzm.
  5. Ukrywanie przestępczości związanej z PiS.
  6. Prześladowania przeciwników politycznych i demonstrantów.
  7. Zbrodnicze zaniechania przygotowania kraju na epidemię.
  8. Nielegalne naciski na sędziów i prokuratorów.
  9. Nielegalne wykorzystywanie służb specjalnych do celów politycznych.
  10. Zamiana mediów publicznych w media partyjne.

Dalej z wpisu dowiadujemy się, że zagadnienia właściwie nie są szczególnie przemyślane, a autor prosi internautów o „pomysły i podpowiedzi”.

„W kolejnych dniach omówię i proszę o dyskusję działania Komisji w odniesieniu do każdego w/w aspektu prac”

- konkluduje mec. Giertych.

Zarzuty ws. Polnordu - mecenas chce sięgnąć po immunitet? 

Giertych jest jedną z 12 osób zatrzymanych w połowie października w związku ze śledztwem dotyczącym wyprowadzenia i przywłaszczenia łącznie ok. 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej Polnord. Zatrzymanym w sprawie przedstawiono zarzuty dotyczące przywłaszczenia środków spółki oraz wyrządzenia firmie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy.

W czasie zatrzymania Roman Giertycha trafił do szpitala, po tym jak rzekomo zasłabł w trakcie przeszukiwania jego domu przez funkcjonariuszy CBA. Obrońcy Giertycha poinformowali wówczas, że w czasie prowadzonych z ich klientem czynności prokuratorskich w szpitalu, ze względu na stan zdrowia nie było możliwości porozumienia się z adwokatem, przez co nie doszło do skutecznego ogłoszenia mu zarzutów.

Prokuratura podała wówczas, że "po skutecznym" przedstawieniu zarzutów wobec Romana Giertycha zastosowano środki zapobiegawcze w postaci 5 mln zł poręczenia majątkowego, zawieszenia w czynnościach adwokata, zakazu opuszczania kraju, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.

W czwartek Sąd Rejonowy w Poznaniu uchylił środki zapobiegawcze zastosowane przez prokuraturę wobec Romana Giertycha. Według poznańskiego sądu zarzuty wobec adwokata ogłoszono nieskutecznie.

Roman Giertych był w latach 2001–2007 posłem na Sejm IV i V kadencji, a w latach 2006–2007 wiceprezesem Rady Ministrów i ministrem edukacji narodowej w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Były prezes Młodzieży Wszechpolskiej i Ligi Polskich Rodzin.

 

Źródło: niezalezna.pl,Facebook

#mec. Roman Giertych

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo