Warunki w zoo w stolicy Pakistanu, w którym słoń przebywał ponad 35 lat, były tak złe, że sąd w sierpniu nakazał zamknięcie kompleksu.

Dr Amir Khalil, weterynarz z Four Paws, który w ciągu ostatnich trzech miesięcy leczył rany i dolegliwości Kaavana, wyraził nadzieję na następny, lepszy rozdział życia słonia. "W rezerwacie w Kambodży (...) czekają na niego trzy damy, trzy słonice azjatyckie" - powiedział.

Trudna sytuacja tego słonia azjatyckiego, który był sam od śmierci swojej partnerki Saheli w 2012 r., przyciągnęła uwagę całego świata. Organizacja Cher – Free the Wild – współpracowała z Four Paws i amerykańskim filantropem Erikiem Margolisem, aby przenieść Kaavana w lepsze miejsce. Operacja kosztowała ok. 400 tys. USD. Cher robi również film dokumentalny na ten temat.

Teraz w Kambodży Kaavan będzie stopniowo przenosić się z pomieszczenia gdzie odbywa kwarantannę, do większego, a następnie będzie w stanie zbadać nowy obszar obejmujący kilka hektarów.

„To po prostu piękne miejsce, a ludzie są bardzo mili. Bardzo chciałabym za kilka lat wrócić i go zobaczyć ”- podkreśliła Cher.