W konkursie "Człowiek bez barier" nagradzane są osoby z niepełnosprawnością, których społeczna aktywność, zaangażowanie i postawa są dla innych przykładem i źródłem motywacji do przełamywania barier w życiu codziennym. Tegoroczna gala konkursu odbyła się w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie.

Gratulacje laureatom i osobom wyróżnionym w konkursie złożyła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. "Chcę wyrazić mój podziw i najwyższe uznanie dla państwa hartu ducha, odwagi i determinacji. Są państwo dla nas wszystkich wspaniałym przykładem" – powiedziała w nagraniu zaprezentowanym podczas uroczystości.

"Dziękuję za to, że możemy uczyć się od państwa wrażliwości społecznej, otwartej postawy i tolerancji. To wspaniała lekcja. Dziękuję za udowadnianie nam, że nie można się poddawać, rezygnować, że trzeba zawsze rozwijać się, wyznaczać sobie cele i je osiągać. I za to jestem dziś państwu głęboko wdzięczna"

– podkreśliła. "Swoją postawą i dokonaniami dowodzą państwo, że nie ma rzeczy niemożliwych, jeśli towarzyszy nam silna wola i pozytywne nastawienie do świata" – dodała.

Tytuł "Człowieka bez Barier" w tym roku otrzymał Stanisław Kmiecik – artysta malarz, dla którego niepełnosprawność nie jest przeszkodą w realizacji pasji i działalności społecznej. Kmiecik urodził się bez rąk, jednak już w dzieciństwie zaczął malować ustami i nogami. Jego prace można oglądać na wystawach organizowanych w Polsce i za granicą.

"Mamy taki pomysł. Wymyśliliśmy taką akcję: może założymy fundację, żeby pomagać dzieciom, które urodziły się bez rąk albo straciły je. Bo ja już przez to przeszedłem, moja mama i rodzina. Mamy doświadczenie i to jest takim naszym pomysłem. Zobaczymy, jak się to wszystko rozwinie"

– zapowiedział Kmiecik.

Nagrodę specjalną przyznano zmarłemu w tym roku Bartłomiejowi Skrzyńskiemu – dziennikarzowi, działaczowi społecznemu, założycielowi Fundacji W-skersi. Skrzyński był rzecznikiem ds. osób z niepełnosprawnościami przy prezydencie Wrocławia. Chorował na zanik mięśni Duchenne'a.

Siostra Skrzyńskiego, Magdalena Kokot wspominała, że mimo niepełnosprawności jej brat był osobą aktywną – chodził na żużel, podróżował, latał szybowcem, paralotnią, nurkował.

"Myślę, że największym osiągnięciem Bartka było zmienianie Wrocławia na miasto przyjazne zarówno dla osób pełnosprawnych, jak i z niepełnosprawnościami" – powiedziała. Podkreśliła, że jej brat pokazywał, że każdy człowiek może zmieniać świat, rozwijać się, kochać, przyjaźnić.


Konkurs "Człowiek bez barier" zainicjował z okazji Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych (2003) magazyn "Integracja" W 2006 r. Konkurs objęła honorowym patronatem Maria Kaczyńska, a później kolejne polskie pierwsze damy.

Integrację tworzą organizacje pożytku publicznego: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Fundacja Integracja. Jej działalność zaczęła się 25 lat temu od wydawania pisma "Integracja". Obecnie Integracja jest jedną z największych organizacji w Polsce działającą na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Po śmierci założyciela Integracji Piotra Pawłowskiego w 2018 r. obowiązki prezesa przejęła jego żona Ewa Pawłowska.