Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Transformacja energetyczna oszczędzi górników? Wiceminister deklaruje: Będzie sprawiedliwie

Uzgodniliśmy ze stroną społeczną, aby ta transformacja przebiegała etapowo, bez niespodzianek. Krótko mówiąc, umówiliśmy się, że do 2049 roku w Polsce wyjedzie ostatnia tona węgla - przekazał dziś w programie TVP Info "Jedziemy" wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

- Gdybyśmy spojrzeli na sytuację, którą mamy od ostatnich 30 lat, to z 350 tysięcy pracowników w górnictwie, tych zostało ok. 80 tysięcy. Z 70 kopalni - 20. Proces ograniczania wydobycia węgla nie jest niczym nowym, to trwa od lat - przedstawił na początku rozmowy Artur Soboń.

Polityk przyznał, że „ceny węgla są coraz mniej konkurencyjne”.

- Uzgodniliśmy ze stroną społeczną, aby ta transformacja przebiegała etapowo, bez niespodzianek. Krótko mówiąc, umówiliśmy się, że do 2049 roku w Polsce wyjedzie ostatnia tona węgla. To ograniczanie produkcji będzie sprawiedliwe - zapewnił pełnomocnik.

- Ostatni aspekt to plan dla energetyki, tak, aby można było rozwijać energetykę opartą na innych źródłach energii - offshore, energetyka wiatrowa na lądzie i wodzie,  fotowoltaika, inwestycje w bloki gazowe. Chcemy wyłączyć z naszych spółek aktywa oparte na węglu

- wymieniał gość „Jedziemy”.

- Na koniec dnia chodzi o to, byśmy mieli nieprzerywalne dostawy prądu, abyśmy byli bezpieczni energetycznie oraz żeby nasza energia była konkurencyjna cenowo

- wskazał Soboń.

Założenia umowy społecznej. Co z górnikami?

- Z punktu widzenia samych pracowników oznacza to gwarancję zatrudnienia do emerytury. Jeśli dany zakład nie będzie mógł zapewnić pracy odpowiedniej liczbie osób, będzie alokować na inne zakłady górnicze. W najgorszym scenariuszu stworzymy pakiety osłonowe, które umożliwią przejście na wcześniejsze emerytury - przekazał gość red. Rachonia.

Zapewnił, że pokazane zostaną na osi czasu plany działania dla każdej kopalni, „wyznaczający w przyszłości jej likwidację”.

- To proces długotrwały. Wszystko skrupulatnie wykażemy, w jaki sposób chcemy to przeprowadzić

- tłumaczył.

 



Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

 

#Michał Rachoń #Artur Soboń

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
am
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo