Po zawetowaniu przez Węgry i Polskę budżetu Unii Europejskiej i funduszu naprawczego COVID-19 argumenty za emisją obligacji wieczystych nigdy nie były mocniejsze – przekonuje dziś na łamach Project Syndicate George Soros. Dodaje, że choć obecnie UE nie może tego zrobić, to „wiele jej państw członkowskich może i powinno”.

Według Sorosa UNia Europejska jest podzielona nie tylko stanowiskiem Polski i Węgier, ale także postawą Austrii, Danii, Finlandii, Holandii i Szwecji, które są bardziej zainteresowane „oszczędzaniem pieniędzy niż wkładem w dobro wspólne”.

Zdaniem George'a Sorosa najlepszą radą na obejście weta Polski i Węgier jest wyemitowanie przez UE obligacji wieczystych. Pożyczony w ten sposób przez Unię od światowej finansjery kapitał nigdy nie podlegałby spłacie, należne byłyby za to roczne odsetki – wieczyście. (Istotą obligacji wieczystych jest wieloletnia zależność od dawcy kapitału, który nigdy nie podlega spłacie. Spłacane są jedynie roczne odsetki).

Na propozycję zareagował premier Słowenii Janez Janša, który napisał, że pójście za radą Sorosa doprowadziłoby ona do zniszczenia wspólnoty europejskiej.

„Trzymaj się z dala od Europy, proszę”

– napisał na Twitterze premier Słowenii.