Największe straty odnotowuje gastronomia, ponieważ właściciele restauracji zainwestowali w budowę ogródków oraz przystosowanie lokali do standardów higienicznych mających na celu ograniczenie zakażeń COVID-19. Obecnie mogą sprzedawać jedzenie tylko na wynos i tylko do godziny 20.00, ponieważ do 5 rano obowiązuje godzina policyjna.

Władze miasta ustaliły, iż biznesy świadczące usługi pierwszej potrzeby mogą funkcjonować, ale ograniczenie klientów wynosi 35 proc. Natomiast, pozostałe mogą wpuszczać do lokalu tylko 20 proc. osób w stosunku do 100 proc. liczby sprzed pandemii.

Nowe obostrzenia oraz nakaz pozostania w domu wpływa na to, że ludzie rezygnują z wyprawy do sklepu i  kupują towary na internecie. Grudzień jest w USA miesiącem największych dochodów w handlu, jednak w tym roku w związku z pandemią koronawirusa szacuje się, że będzie 25 proc. spadek w obrocie w handlowym. Jak podaje raport McKinsey 66 proc. konsumentów planuje takie same jak w zeszłym roku wydatki świąteczne.

Nadal bez ograniczeń mogą pracować hydraulicy, elektrycy, firmy budowlane, sprzątające a także stacje telewizyjne. Czynne są także gabinety stomatologiczne, rehabilitacyjne oraz przychodnie.

Nieczynne pozostają siłownie i baseny, a ćwiczenia mogą odbywać się tylko na zewnątrz, przy ograniczonej liczbie osób. Ponownie zamknięto place zabaw oraz deptaki. Plaże, parki i górskie szlaki turystyczne pozostają na razie otwarte.

Jest natomiast całkowity zakaz zgromadzeń publicznych oraz spotkań towarzyskich z osobami, które razem nie mieszkają. Przepisy te obowiązują aż do odwołania.

Za niepodporządkowanie się do nowych obostrzeń można dostać mandat. Biznesy, które będą działać niezgodnie z nakazem pozostania w domu, będą mieć wyłączony prąd i gaz. Burmistrz Los Angeles Eric Garcetti nakazał policji miejskiej LAPD monitorowanie sytuacji oraz interwencje w miejscach, gdzie obostrzenia nie będą stosowane.

W obowiązującym od wczoraj nakazie lockdownu władze miasta ujęły zalecenie wypełnienia karty zdrowotnej po przyjeździe do Miasta Aniołów oraz stosowanie się do 2 tygodniowej kwarantanny. Za złamanie tego prawa jest kara w wysokości 500 dolarów.