Szczepienia będą darmowe, będą odbywać się stopniowo, a priorytet otrzymają osoby najbardziej zagrożone ciężkim przebiegiem Covid-19, tzn. osoby starsze w domach opieki, osoby z chorobami współistniejącymi oraz personel medyczny – poinformował Castex.

„Początek kampanii szczepień to kwestia kilku tygodni” – stwierdził Castex, który poinformował, że szczepienia będą się odbywały w trzech etapach.

Castex stwierdził, że Francja otrzyma pulę szczepień wynegocjowaną w ramach negocjacji prowadzonych przez UE z koncernami farmaceutycznymi, a pula 200 mln szczepionek pozwoli zachować margines przewyższający populację całego kraju (liczącą około 68 mln obywateli.

Premier spodziewa się, że 1 milion Francuzów zostanie zaszczepiony na przełomie stycznia i lutego, będą to pensjonariusze domów opieki i osoby najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby. Kolejne 14 mln osób według premiera powinno otrzymać szczepienia w marcu. W tym gronie znajdą się pracownicy służby zdrowia i osoby z chorobami współistniejącymi. Trzeci etap szczepień będzie organizowany w kolejnych miesiącach i dotyczyć będzie większej grupy ludności.

We Francji będą dostępne szczepionki koncernów Pfizer, Moderna i Sanofi.

Pełnomocnikiem ds. szczepień został wybrany immunolog prof. Alain Fischer.