Rany Julek

  

Bartek ma 46 lat. Marek nie podaje swojego wieku, ale maturę zrobił w 1985 roku. Anny o wiek nie pytam, ale pierwszą pracę naukową opublikowała w 1994 roku. Ewy, która jest profesorką, też nie spytam, ale najstarszą publikację, na jaką trafiłem, wydała w tym samym roku co Anna. Tak czy inaczej, wszyscy muszą być już bliżej pięćdziesiątki, a Marek jest nawet trochę starszy.

Co łączy te osoby ze świata mediów, nauki i tego, że nie są już najmłodsze? To zacne grono tworzy jury, które wybiera dla nas „młodzieżowe słowo roku”. Jest to trochę kuriozalne, sztuczne, niczym PRL-owska nauczycielka, dyktująca dzieciom informacje o ich ulubionej pisarce (zapewne cała piątka pilnie takie notatki w swoich zeszytach zamieszczała, dzięki czemu jest teraz w zacnym jury). Ale od kilku lat wybór „młodzieżowego słowa roku” zajmuje uwagę mediów i ich odbiorców. Co prawda regulamin stwierdza, że słowo nie musi być wcale nowe ani nawet często używane i w ogóle kryteria wyboru są dość swobodne, ponieważ zwycięzcę wybiera się spośród grona zgłoszonego przez internautów (dobre i to), ale zawsze czegoś się o języku młodzieżowym dowiemy. Jeszcze więcej dowiemy się jednak z decyzji, jakie zapadają na poziomie przyjmowania propozycji. Rok temu jury unieważniło słowo „p0lka”, którym internauci określali niezbyt przez siebie cenione, mało ogarnięte, za to pewne siebie i roszczeniowe panie. Tym razem wygrywać zaczęło słowo „Julka”, oznaczające w sumie to samo, tyle że z domieszką młodego wieku, lewicowych poglądów i nadaktywności na Twitterze.

„Julkę” zgłosili ci, którzy ze zjawiskiem mierzą się na co dzień, mając szansę na zwycięstwo. Jury uznało jednak, że słowo dzieli, wyklucza i robi wszystko, czego robić nie wolno, samo zostało więc wykluczone – jak to Julka, bo specjalnością tych ostatnich jest tzw. cancel culture, czyli zamilczanie i odmawianie prawa głosu każdemu, kto wyłamie się z Julkowego kanonu. Ironia losu?

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts