Czy dialog z Rosją jest możliwy?

  

Kolejna odsłona kłamstwa katyńskiego – negowanie przez oficjalnych rosyjskich historyków (?) prawdy o losie polskich oficerów pomordowanych w Twerze i zakopanych w masowych grobach w Miednoje po raz kolejny uświadamia nam, że dialog z Rosją o historii, nie mówiąc o pojednaniu, jest niemożliwy. Niemożliwy z taką Rosją, która rehabilituje najgorszego zbrodniarza, Stalina.

Dopóki na Kremlu zasiadać będą takie władze, rzeczywiście nie ma o czym rozmawiać. Nic jednak nie trwa wiecznie. Kiedyś Rosja będzie musiała dokonać rozrachunku ze swoją historią i wyrzucić Stalina z panteonu. Wtedy przestanie nas dzielić stosunek do komunizmu, i to już będzie dużo. Pozostanie inna ocena wcześniejszej historii – zaborów, caratu. Carska Rosja również wyrządziła Polsce i Polakom wiele krzywd, co do wielu spraw mamy kompletnie różny punkt widzenia, i tak pozostanie. Ale będzie normalniej. Wszak Irlandczycy czy Hindusi negatywnie oceniają, delikatnie mówiąc, Imperium Brytyjskie, a Brytyjczycy są z niego w większości dumni, ale to jest już inny poziom emocji i podziałów, mniej miejsca na kłamstwa i więcej przestrzeni na autentyczną debatę.

 


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts