Resort odnotował, że dynamika zachorowań na Covid-19 ponownie zaczęła wzrastać, po notowanych od piątku dobowych przypadkach infekcji na poziomie 6,6-8,2 tys. Wskazał, że do środowego wieczora potwierdzono w sumie w całym kraju 1,66 mln zakażeń.

Podczas ostatnich 24 godzin najwięcej nowych infekcji odnotowano we wspólnotach autonomicznych Madrytu, Kraju Basków, a także w Katalonii. O ile w stołecznej aglomeracji było ich ponad 1,1 tys., to w dwóch pozostałych odpowiednio 516 i 788.

W ciągu ostatniej doby wyhamowała w Hiszpanii liczba dobowych zgonów na Covid-19. O ile pomiędzy poniedziałkiem a wtorkiem było ich 442, to już podczas kolejnych 24 godzin – 273. W sumie liczba zmarłych przekracza już 45,7 tys.

Podczas minionej doby niemal we wszystkich regionach kraju widoczny był spadek liczby pacjentów leczących się po infekcji koronawirusem w szpitalach. W środę wieczorem w placówkach tych przebywało łącznie 13,5 tys. pacjentów, czyli o 676 mniej w porównaniu z wtorkiem.

W środę cztery hiszpańskie wspólnoty autonomiczne wezwały rząd Pedra Sancheza do wprowadzania zakazu przemieszczania się w okresie świątecznym obywateli Hiszpanii oraz turystów pomiędzy regionami kraju. Wspólny apel wystosowały rządy Nawarry, Kraju Basków, Aragonii oraz La Rioja.