PSL chce wpisać do Konstytucji członkostwo Polski w UE. Rachoń: Idziecie drogą Camerona!

- Składamy propozycję, żeby Senat przedstawił inicjatywę wpisania do Konstytucji członkostwa Polski w Unii Europejskiej - przekazał dziś w programie TVP Info #Jedziemy senator Polskiego Stronnictwa Ludowego Jan Filip Libicki. Redaktor Michał Rachoń zwrócił uwagę, że to kalka drogi brytyjskiego premiera Davida Camerona, który - chcąc zyskać poparcie społeczeństwa do dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE - rozpoczął proces brexitu. "Tego procesu się obawiam" - odpowiedział polityk.

Twitter/@PolskiSenat

We wtorek odbyło się dobre spotkanie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z prezydium Senatu i z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem; padła na nim propozycja, by izba zaproponowała wpisanie członkostwa Polski w UE do Konstytucji - poinformował wczoraj wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL).

Pytany o spotkanie senator PSL Jan Filip Libicki przyznał, że cieszy się, że do niego doszło.

- Podjęto decyzję, że przy marszałku Grodzkim zostanie powołana Rada wszystkich przedstawicieli ugrupowań, które tworzą większość w Senacie. Umożliwi to konsultacje ws. głosowań - przekazał dziś w programie "Jedziemy".

- Druga sprawa wydaje mi się jednak ważniejsza. Kosiniak-Kamysz zgłosił pomysł, aby wpisać do Konstytucji członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Taki zapis jest w konstytucjach 22 krajów członkowskich - wskazał Libicki.

Powołali się przy tym, że „wedle artykułu 235. inicjatywę zmiany Konstytucji ma także Senat”.

- Składamy propozycję, żeby Senat przedstawił taką inicjatywę - wpisania członkostwa Polski w Unii Europejskiej do Konstytucji

- powiedział senator Libicki w rozmowie z red. Michałem Rachoniem.


Ustęp 1. Art. 235 faktycznie mówi o tym, że Senat może przedłożyć projekt ustawy o zmianie Konstytucji. W dalszych ustępach czytamy jednak: „zmiana Konstytucji następuje w drodze ustawy uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm i następnie w terminie nie dłuższym niż 60 dni przez Senat”.

„Ustawę o zmianie Konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów”

- czytamy w ustępie 4.

Koniec procedury wieńczy podpis prezydenta, który musi zostać złożony w ciągu 21 dni od przedstawienia uchwalonej ustawy.


Red. Rachoń zauważył, że podobna prounijna inicjatywa doprowadziła Wielką Brytanię do brexitu.

- Przecież to ma jedną konsekwencję. Tę samą, która rozbiła członkostwo Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Zmiana Konstytucji to skomplikowana procedura, w której powinni się wypowiedzieć obywatele. Przecież to może prowadzić do referendum, a to - jak wiemy - może skończyć się różnie. Nawet tak, jak skończyło się w Wielkiej Brytanii. Państwo mogą doprowadzić do rozpoczęcia procesu politycznego, który tak krytykujecie

- zauważył M. Rachoń.

- Tego procesu się obawiam. Wpisanie członkostwa Polski w Unii Europejskiej zapobiegnie tak naprawdę, aby Prawo i Sprawiedliwość poszło drogą premiera Camerona - przekonywał senator PSL.

- To wy idziecie drogą premiera Davida Camerona. To wy rozpoczynacie dyskusję na temat zmian Konstytucji. Przecież premier Cameron też chciał dostać poparcie dla pozostania w Unii Europejskiej, a dostał wynik referendum, który rozpoczął proces brexitu

- odparł Rachoń.

 


Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

#Jan Filip Libicki #wpisanie członkostwa Polski w UE #członkostwo Polski w UE #Unia Europejska #zmiany w konstytucji

Aleksander Mimier
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo