Terlecki o kulisach posiedzenia Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy. Możliwe uniknięcie weta? Jest jeden warunek

Obrona suwerenności, zarówno politycznej jak i ekonomicznej jest istotna; będziemy chcieli uniknąć weta ws. budżetu UE, jeżeli będzie to możliwe, czyli jeśli zostaną wycofane pomysły kierowane pod adresem Polski i Węgier - powiedział Ryszard Terlecki (PiS) po posiedzeniu Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy.

Fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

Dziś odbywało się posiedzenie Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy. Uczestniczyli w nim m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak, wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Obecni byli liderzy współtworzących Zjednoczoną Prawicę ugrupowań: szef Porozumienia, wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, szef Solidarnej Polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, wiceszef resortu z Solidarnej Polski Sebastian Kaleta oraz wiceszef MAP Janusz Kowalski (SP).

Omawialiśmy sprawy bieżące w tym sprawy budżetu UE i kwestie, które są przed nami w Unii Europejskiej. Zgodziliśmy się, że obrona suwerenności, zarówno politycznej jak i ekonomicznej jest istotna. Zgodziliśmy się też w tym, że także UE jednak nie może działać poza Traktatami i nie może łamać prawa, które sama ustanowiła i które ją obowiązuje.
- powiedział dziennikarzom Terlecki po zakończeniu posiedzenia.

Na pytanie, czy była zgoda co do możliwości zgłoszenia weta i czy były głosy przeciwne Terlecki odpowiedział: 

Będziemy oczywiście chcieli uniknąć weta, jeżeli będzie to możliwe to znaczy, jeżeli zostaną wycofane te pomysły, które są kierowane pod adresem nas i Węgier.
- mówił.

Pytany o to, że holenderska Izba Reprezentantów podjęła uchwałę obligującą swój rząd do postawienia Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości za naruszenie praworządności Terlecki podkreślił, że Holandia jest przed wyborami. 

Można się tam spodziewać różnych działań ze strony tych sił, które walczą w kampanii wyborczej.
- zauważył wicemarszałek Sejmu.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#weto #budżet Unii Europejskiej #fundusze europejskie #Zjednoczona Prawica #Ryszard Terlecki

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo