Orlen wybudował szpital w Płocku. "Jest ukończony, może funkcjonować"

PKN Orlen, który wybudował w Płocku szpital tymczasowy, przekazał dziś tę placówkę tamtejszemu Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu. - Szpital tymczasowy powstał w trybie błyskawicznym, jest ukończony, może funkcjonować - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Zdjęcie ilustracyjne
screen z TVP Info

W przekazaniu szpitala tymczasowego w Płocku, który będzie oddziałem tamtejszego WSzZ, uczestniczyli m.in. wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas i wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

- Ten szpital, modułowy szpital, został w trybie błyskawicznym postawiony. To jest wielkie osiągnięcie. Trwało to trzy tygodnie czasu. Szpital jest w pełni przygotowany. Pracowaliśmy dzień i noc

- powiedział podczas konferencji prasowej na terenie wybudowanej placówki tymczasowej prezes PKN Orlen. Podkreślił, że w budowie szpitala tymczasowego uczestniczyły spółki Grupy Orlen. "W sumie szpital dysponuje 200 łóżkami" - dodał Obajtek. Przekazując oficjalnie tymczasową placówkę dyrektorowi WSzZ Stanisławowi Kwiatkowskiemu zapewnił: "szpital jest ukończony, może funkcjonować".

Wiceminister aktywów państwowych podkreślił, że jest to już czwarty szpital w projekcie budowy tego typu placówek tymczasowych, rezerwowych przez spółki Skarbu Państwa.

- To jest szpital szczególny, szpital kontenerowy, który dzisiaj otwieramy po niespełna miesiącu od decyzji pana premiera Mateusza Morawieckiego by właśnie takie miejsca przygotować

- powiedział Gryglas. Dodał, iż szpitale tymczasowe to placówki potrzebne na czas kryzysów, jak trwająca pandemia koronawirusa. "Obyśmy nie musieli w takim pełnym stopniu wykorzystywać tego obiektu, ale odpowiedzialny rząd musi być przygotowany na sytuacje kryzysowe" - oświadczył.


Szpital tymczasowy w Płocku, gdzie znajduje się siedziba i główny zakład produkcyjny PKN Orlen, powstał na placu przy Centrum Badawczo-Rozwojowym spółki, które znajduje się na peryferiach miasta, na terenie Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. W budowie placówki, do czego wykorzystywano 194 specjalnych kontenerów, uczestniczyły podmioty z Grupy Orlen oraz żołnierze WOT. Na 200 zapewnionych tam łóżek dla pacjentów z koronawirusem, 20 to łóżka z respiratorami.

Pod koniec października Ministerstwo Aktywów Państwowych podało, że spółki Skarbu Państwa, w tym KGHM, Lotos, PKO Bank Polski, Tauron, Totalizator Sportowy i Węglokoks oraz właśnie PKN Orlen wybudują w całej Polsce szpitale tymczasowe dla chorych na COVID-19. Prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek oznajmił następnie, iż pierwsze 100 łóżek w przypadku takiego szpitala w Płocku zostanie przygotowanych do 20 listopada, a kolejne 100 do końca listopada.

Oprócz szpitala tymczasowego w Płocku, PKN Orlen zaangażował się w budowę podobnego obiektu w Ostrołęce. Podmiotem koordynującym tam budowę jest Energa, spółka z Grupy Orlen. Placówka - jak zapowiadał wcześniej płocki koncern - ruszyć ma mniej więcej w połowie grudnia. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Orlen #Płock #szpital

mk
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo