Premier Mateusz Morawiecki bierze udział w wideokonferencji z premierami Grecji, Słowacji i Słowenii oraz przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Celem spotkania jest wymiana stanowisk przed posiedzeniem Rady Europejskiej zaplanowanym na 10-11 grudnia br.

 - głosi wpis KPRM na Twitterze.

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiadając jeszcze w poniedziałek tę wideokonferencję, zwrócił uwagę, że szef Rady Europejskiej rozpoczął konsultacje z przywódcami państw UE, które mają ułatwić uzgodnienie stanowisk przed unijnym szczytem.

Na szczycie planowane jest między innymi przeprowadzenie strategicznej debaty unijnych liderów na temat stosunków z krajami południowego sąsiedztwa UE. W agendzie spotkania znajdą się także relacje UE-Turcja

 - podał rzecznik polskiego rządu.

Poza unijną polityką zagraniczną - jak dodał - Rada Europejska zajmie się polityką klimatyczną i koordynacją działań w ramach walki z pandemią Covid-19. "Liderzy UE omówią ponadto kwestie z zakresu bezpieczeństwa. Na marginesie grudniowej Rady Europejskiej zaplanowany jest także Szczyt Strefy Euro, poświęcony tematyce Unii Rynków Kapitałowych oraz Unii Bankowej" - wskazał Müller.

Dyskusja liderów - dodał rzecznik - dotyczyć będzie m.in. szczepionek i wzajemnego uznawania testów.

Komisja Europejska rekomenduje państwom członkowskim UE wzajemne uznawanie wyników szybkich testów antygenowych w diagnostyce SARS-CoV-2, w celu ułatwienia ruchu transgranicznego, śledzenia kontaktów transgranicznych i leczenia. W zakresie szczepień, Komisja Europejska podpisała dotychczas sześć umów z producentami szczepionek

- napisał rzecznik rządu.