"Żal mi poseł Nowackiej, ale..." Dworczyk: parlamentarzysta musi się liczyć z konsekwencjami

Jest mi żal poseł Barbary Nowackiej, że została w ten sposób potraktowana gazem, natomiast parlamentarzysta musi się liczyć z konsekwencjami udziału w nielegalnym zgromadzeniu. Jestem przekonany, że nie było to celowe działanie, aby spostponować panią poseł - mówił szef KPRM Michał Dworczyk

Barbara Nowacka
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

W sobotę z okazji 102. rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych w całej Polsce odbyły się manifestacje Strajku Kobiet. Największa demonstracja pod hasłem "Warszawa Niepodległa - W imię matki, córki, siostry" odbyła się w stolicy. Funkcjonariusz policji użył podczas niej gazu łzawiącego wobec posłanki KO Barbary Nowackiej.

"Jest mi żal pani poseł Nowackiej, że została w ten sposób potraktowana gazem, natomiast musi się liczyć, jeżeli się parlamentarzysta znajduje w takiej sytuacji, bierze w nielegalnym zgromadzeniu, to musi się liczyć z konsekwencjami tego"

- powiedział Dworczyk odpowiadając na pytania w TVN24.

Wyraził przekonanie, że "nie było to celowe działanie, które miało spostponować panią poseł czy zrobić jakąkolwiek krzywdę".

Szef KPRM apelował także, aby nie wykorzystywać takich sytuacji do podważania zaufania do policji.

Według Komendy Stołecznej Policji policjant użył ręcznego miotacza gazu krótko, "wyłącznie w kierunku osoby, która pomimo licznych wezwań sprawiała wrażenie, że chce przedostać się przez kordon, naruszając w ten sposób tworzoną przez policjantów linię bezpieczeństwa".

"Działanie policjanta nie miało na celu świadomego naruszenia nietykalności osoby objętej immunitetem poselskim. Było zwykłym odruchem na świadome działanie obcej osoby, której zachowanie zostało odebrane jako potencjalna próba przerwania utworzonego szyku" - stwierdziła KSP.

Kancelaria Sejmu poinformowała na Twitterze, że marszałek Sejmu Elżbieta Witek rozmawiała w niedzielę z Komendantem Głównym Policji gen. Jarosławem Szymczykiem "ws. okoliczności użycia gazu łzawiącego wobec posłanki Barbary Nowackiej w trakcie sobotnich demonstracji". "Oczekiwane są niezwłoczne, pisemne wyjaśnienia w tej sprawie" - poinformowano.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Barbara Nowacka #protest

mg
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo