Premier przeprowadzi konsultacje z liderami UE

We wtorek premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w wideokonferencji z szefami rządów: Grecji, Słowacji i Słowenii oraz przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Będą to konsultacje przed zaplanowanym na 10-11 grudnia szczytem UE.

zdjęcie ilustracyjne
fot. Krystian Maj/KPRM

Müller przypomniał w komunikacie, że szef rady Europejskiej rozpoczął konsultacje z przywódcami państw UE, które mają ułatwić uzgodnienie stanowisk przed posiedzeniem Rady Europejskiej 10-11 grudnia 2020 r. "Na szczycie planowane jest między innymi przeprowadzenie strategicznej debaty unijnych liderów na temat stosunków z krajami południowego sąsiedztwa UE. W agendzie spotkania znajdą się także relacje UE-Turcja" - zaznaczył rzecznik polskiego rządu.

Poza unijną polityką zagraniczną - jak dodał - Rada Europejska zajmie się polityką klimatyczną i koordynacją działań w ramach walki z pandemią Covid-19. 

„Liderzy UE omówią ponadto kwestie z zakresu bezpieczeństwa. Na marginesie grudniowej Rady Europejskiej zaplanowany jest także Szczyt Strefy Euro, poświęcony tematyce Unii Rynków Kapitałowych oraz Unii Bankowej”.
- czytamy w komunikacie rzecznika rządu.

Walka z pandemią 

Dyskusja liderów dotyczyć będzie m.in. szczepionek i wzajemnego uznawania testów. 

„Komisja Europejska rekomenduje państwom członkowskim UE wzajemne uznawanie wyników szybkich testów antygenowych w diagnostyce SARS-CoV-2, w celu ułatwienia ruchu transgranicznego, śledzenia kontaktów transgranicznych i leczenia. W zakresie szczepień, Komisja Europejska podpisała dotychczas sześć umów z producentami szczepionek”.
- napisał Piotr Müller.

Zwrócił też uwagę, że w ramach strategii szczepień Komisja rekomenduje, aby jako pierwsi zostali zaszczepieni m.in. pracownicy służby zdrowia i ośrodków odpowiedzialnych za opiekę długoterminową, seniorzy oraz osoby z chorobami współistniejącymi. 

„Państwa członkowskie UE opracowują krajowe strategie szczepień”.
- czytamy w rządowym stanowisku.

Europejska Unia Zdrowia

W komunikacie mowa jest także o budowie Europejskiej Unii Zdrowia. 

„Komisja Europejska 11 listopada br. opublikowała pakiet propozycji w sprawie budowy Europejskiej Unii Zdrowia. Komisja proponuje wzmocnienie odporności UE na transgraniczne zagrożenia dla zdrowia, poprzez wzmocnienie kompetencji unijnych agencji – Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Europejskiej Agencji Leków. KE proponuje wzmocnienie wspólnotowych zdolności koordynacyjnych w przypadku sytuacji nadzwyczajnych, zwłaszcza w sektorze produktów leczniczych i wyrobów medycznych”.
- przypomniał Müller i dodał, że propozycja obejmuje także ujednolicenie procedur planowania i zarządzania kryzysowego w obszarze zdrowia, w szczególności monitorowanie dostaw leków i wyrobów medycznych w celu uzupełniania ich niedoborów.

Według niego Rada Europejska przedyskutuje również kwestię współpracy międzynarodowej dot. COVID-19, w tym zawarcia międzynarodowego traktatu w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych i Światowej Organizacji Zdrowia ws. walki z pandemiami.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Mateusz Morawiecki #Unia Europejska #konsultacje

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo