W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia para prezydencka za pośrednictwem mediów społecznościowych Kancelarii Prezydenta zachęca do włączenie się w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą apelują do Polaków o solidarność.

Niech nasze domy rozjaśni światło świec Caritasu. Podzielmy się swoim rodzinnym ciepłem z tymi, którzy potrzebują naszej pomocy. […] zebrane ś.rodki pozwolą sfinansować tysiącom dzieci obiady, zajęcia rehabilitacyjne i inne ważne potrzeby. Wielu najmłodszych dzięki naszej pomocy i ofiarności będzie mogło rozwinąć swoje talenty i zainteresowania
- powiedziała pierwsza dama. 

Nawiązując do obecnej sytuacji związanej z pandemią, Prezydent RP podkreślił znaczenie wzajemnej odpowiedzialności.

Bądźmy solidarni zawsze, ale zwłaszcza w tym niezwykle trudnym dla nas wszystkich roku.
- zwrócił uwagę Andrzej Duda.

Podkreślił, że w takich chwilach potrzeba życzliwości i wzajemnego wsparcia. 

W te najbardziej rodzinne święta w roku dodawajmy sobie otuchy i nadziei – dobrym słowem i wspólną radością, ale też konkretnym czynem. […] Życzę państwu, życzę nam wszystkim, byśmy razem solidarnie pokonali obecne trudności. Bądźmy sobie bliscy i otwarci na innych.
- powiedział prezydent RP.


W ramach tegorocznej 27. edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas Polska przygotował ok. 2 mln świec, które zapłoną na wigilijnych stołach. Pieniądze zebrane z ich dystrybucji będą przeznaczone na pomoc dla dzieci w Polsce i w dotkniętych konfliktami zbrojnymi krajach Bliskiego Wschodu.

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego poinformowała, że rozprowadzi w tym roku 10 tys. świec, a pozyskane pieniądze przeznaczy na pomoc dzieciom będącym w potrzebie i zagrożonym wykluczeniem. Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia Eleos rozprowadzi w tym roku ok. 11 tys. świec. Podobnie jak w ubiegłym roku akcja przebiega pod hasłem "Świeca, która tworzy polską Wigilię".

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to inicjatywa Caritasu Polska. Zrodziła się w 1994 r. W 2000 r. przyłączyły się do niej Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonia Polska) i Eleos Kościoła Prawosławnego. W 2009 r. dołączyła Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.