Teatr Capitol wnioskował wcześniej o dofinansowanie swojego internetowego serialu w ramach programu MKiDN „Kultura w sieci”. „Projekt oceniono wysoko, ale zabrakło nam jednej trzeciej punktu. Ponieważ nie ma jeszcze serialu edukacyjnego, który opowiadałby o teatrze takimi środkami, zdecydowaliśmy się na publiczną zbiórkę” – mówił wówczas Konrad Imiela dyrektor Capitolu i pomysłodawca projektu.

Głównym bohaterem serialu „Bez maski. Edukacyjny serial o teatrze” będzie wrocławski Teatr Muzyczny Capitol, a przewodnikami po jego kulisach i pracowniach – artyści jako postaci z różnych spektakli i ekipa techniczna teatru. Gotowy serial będzie można oglądać w całości w lutym 2021. Opatrzony audiodeskrypcją i napisami, będzie dostępny bezpłatnie w internecie.

Jak wyjaśniła rzeczniczka Teatru Capitol Joanna Kiszkis, za scenariusze kolejnych odcinków i filmową realizację odpowiada Manifiesta, wrocławskie studio Braci Bartos.

„Pierwszy odcinek – o pracy teatralnej technologii, mechanizmów sceny, świateł – poprowadzą Doktor Strawiński i Kot Behemot z Mistrza i Małgorzaty, legendarnego spektaklu Capitolu. W tych rolach wystąpią: Konrad Imiela i Mikołaj Woubishet” – zapowiedziała Kiszkis.

W kolejnych odcinkach pokazane zostaną m.in. sekrety charakteryzacji, próba z reżyserem, próby choreograficzne i muzyczne, lekcja śpiewu, a także sam historyczny budynek teatru. „Na planie – jako obserwatorzy lub uczestnicy akcji – znajdą się też crowdfundingowi darczyńcy, którzy wybrali taką formę nagrody” – dodała rzeczniczka.