Szefowa resortu rodziny w oświadczeniu telewizyjnym podsumowała dotychczasowe działania rządu na rzecz wsparcia rodzin. Poinformowała, że od początku funkcjonowania programu "Rodzina 500 plus" do rodzin przekazano ponad 127 mld zł. Wsparcie w ramach tego programu trafiło do 6,5 mln dzieci.

Maląg wymieniła też program "Dobry start", czyli tzw. wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł. Przypomniała, że tylko do końca dnia rodzice mogą złożyć wnioski o świadczenie z programu.

Minister wskazała też na program "Mama 4 plus" i "Maluch plus". "Zależy nam na tym, aby przede wszystkim rodzicom dać możliwość wyboru czy po okresie urlopu rodzicielskiego mamy mogą wracać do pracy, czy pozostają w domu" - powiedziała.

- Kiedy obejmowaliśmy rządy użłobkowienie w Polsce było na poziomie ok. 15 proc. Wyznaczyliśmy sobie cel, by ten wskaźnik był na poziomie 30 proc. Na koniec roku 2020 dojdziemy do około 28 proc.

- wskazała Maląg. Dodała, że w przyszłym roku w ramach programu "Maluch plus" powstanie 6,2 tys. nowych miejsc opieki dla dzieci do 3 lat w 172 gminach.

Maląg podkreśliła, że polityka prorodzinna musi przekładać się na konkretne efekty. Zwróciła uwagę, że coraz mniej rodzin z dziećmi korzysta z pomocy społecznej. "W porównaniu do 2015 r. spadek ten wyniósł w 2019 r. aż 39 proc. To przede wszystkim zasługa tych programów" - powiedziała Maląg.

Przyznała jednocześnie, że w kwestii dotyczącej wparcia rodzin jest jeszcze wiele do zrobienia.

- Te działania będą podejmowane. Kierunki wytyczy nam strategia demograficzna

 - dodała minister.