Dodał, że po rozmowach premierów: Polski i Węgier nie jest planowana konferencja prasowa.

W poniedziałek wieczorem w Warszawie - jak informował wcześniej Polską Agencję Prasową rzecznik rządu - odbędzie się spotkanie robocze premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem, którego tematem ma być m.in. omówienie dalszych działań w kontekście negocjacji budżetowych w UE.

Rzecznik rządu podkreślił na konferencji prasowej, że negocjacje budżetowe cały czas trwają, w czwartek szef polskiego rządu rozmawiał z premierem Węgier w Budapeszcie, a poniedziałkowa wizyta Orbana jest kontynuacją tych rozmów. - W międzyczasie były dalsze dyskusje w gronach europejskich, w ramach Komisji Europejskiej, w związku z tym dzisiaj dalsze koordynowanie stanowisk - mówił Müller.

Rzecznik rządu zaprzeczył, jakoby pojawiła się jakaś nowa propozycja w sprawie mechanizmu warunkowości ze strony KE. - Żadnej oficjalnej propozycji ze strony KE nie ma, natomiast oczywiście toczą się kuluarowe dyskusje - dodał Müller.

Podkreślił, że obecne dyskusje mają charakter "kuluarowy", niektórzy politycy wprost wyrażają swoje wątpliwości w sprawie mechanizmu warunkowości, wobec którego zgłasza sprzeciw Polska i Węgry.

Rzecznik rządu przypomniał, że w minionym tygodniu premier Mateusz Morawiecki podtrzymał negatywne stanowisko polskiego rządu w sprawie powiązania praworządności z budżetem w rozmowie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Müller przypominał również argumenty rządu przeciw mechanizmowi warunkowości i ocenił, że mechanizm ten mógłby w przyszłości prowadzić do zwiększenia napięć w UE i dezintegracji Wspólnoty. - Nam zależy na silnej UE, ale Unii, która ma określone kompetencje wynikające z traktatów - stwierdził rzecznik rządu.

Poinformował również, że po spotkaniu premierów: Polski i Węgier, z uwagi na roboczy charakter wizyty Orbana, nie jest planowana konferencja prasowa.