"Kary sanepidowskie" zostają. Rzecznik resortu zdrowia wyjaśnia doniesienia medialne

"Podstawa prawna prowadzenia przez inspekcję sanitarną kontroli przepisów epidemicznych nie została wyeliminowana" – powiedział dziś rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, komentując doniesienia medialne. - Redakcyjnie oczywiście zostanie to wkrótce poprawione - dodał.

Wojciech Andrusiewicz
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

"Dziennik Gazeta Prawna" podał dziś, że Sejm przez pomyłkę usunął "kary sanepidowskie” za łamanie obostrzeń epidemicznych. Gazeta wskazała, że w sobotę w Dzienniku Ustaw opublikowano w końcu leżakującą od czterech tygodni ustawę covidową, która przyznaje 100-procentowe dodatki do podstawy wynagrodzenia wszystkim medykom walczącym z koronawirusem. Tego samego dnia opublikowano też ustawę, która naprawia ten "błąd”.

"DGP” napisał, że posłowie nie zauważyli, że w czekającym prawie miesiąc na opublikowanie akcie jest prawdziwy błąd, polegający na usunięciu przepisu o karach administracyjnych za łamanie covidowych obostrzeń. Gazeta poinformowała, że zwrócił na to uwagę dr Wojciech Górowski, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego UJ.

- Dodany przepis art. 48a znajdzie się w rozdziale 8. ZASADY POSTĘPOWANIA W RAZIE STANU ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO I STANU EPIDEMII. Aktualnie obowiązujący art. 48a znajduje się zaś z rozdziale 8a. KARY PIENIĘŻNE. Oznacza to, że w ustawie będą znajdowały się dwie jednostki redakcyjne o tym samym oznaczeniu, niemniej przy ich stosowaniu będzie trzeba powoływać się również na rozdziały, w których są zamieszczone. Takie sytuacje już wcześniej zdarzały się w legislacji

 - przekazał rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, pytany o komentarz do informacji medialnych.

- Wprowadzenie drugiego przepisu o tej samej numeracji nie powoduje wyeliminowania podstawy prawnej do prowadzenia kontroli przez inspekcję sanitarną. Przepisy mogą funkcjonować w dwóch odrębnych rozdziałach. Redakcyjnie oczywiście zostanie to wkrótce poprawione. Przy najbliższej okazji podejmiemy inicjatywę legislacyjną mającą na celu skorygowanie stanu prawnego

 – zapowiedział rzecznik resortu.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Wojciech Andrusiewicz #sanepid

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo