Rada Stanu - organ konstytucyjny, pełniący rolę najwyższego sądu administracyjnego - poparła tym samym żądania Konferencji Biskupów Francji i arcybiskupa Paryża, Michela Aupetit, zdecydowanie sprzeciwiających się obowiązującemu od soboty limitowi.

Sędziowie Rady Stanu wyrazili opinię, że nie ma potrzeby ograniczania liczby osób w miejscach kultu w tak restrykcyjny sposób, podczas gdy inne miejsca, takie jak sklepy, podlegają innemu kryterium - liczba osób jest tam ustalana w zależności od powierzchni lokalu.

Zdaniem Rady dekret rządu ma „nieproporcjonalny charakter w stosunku do celu, jakim jest ochrona zdrowia publicznego” oraz „stanowi poważną i bezprawną ingerencję w wolność religijną”.

Rada Stanu uznała, że wolność wyznania ma odrębny status i wymaga szczególnej ochrony.

W niedzielę premier Jean Castex ma ponownie spotkać się z przedstawicielami Konferencji Biskupów Francji w sprawie limitu wiernych w miejscach kultu. Premierowi będą towarzyszyć szef MSW Gerald Darmanin oraz Jerome Salomon, wysoki przedstawiciel ministerstwa zdrowia.

Setki katolików modliły się w poprzednie niedziele przed zamkniętymi kościołami w wielu francuskich miastach, domagając się otwarcia świątyń i zezwolenia wiernym na uczestniczenie we mszach. Stowarzyszenia Pour la Messe i Objectif Messe wzywały w mediach społecznościowych do wspólnych modlitw przed kościołami.