Zbiórka na zakup nowego fortepianu ruszyła na jednym z portali crowdfundingowych. Dotychczas użytkowany instrument nie nadaje się już do naprawy.

"Skrzypce kochają fortepian! Dopełniają się i tworzą najmniejszą orkiestrę świata. Potrzebujemy fortepianu, aby pozwolić naszym gościom grać, aby cieszyć się niezwykłością wspólnych brzmień, tworzyć nastrój. Nasz ulubiony instrument dokonał żywota. Już nie pomogą renowacje, teraz może już tylko zdobić wnętrze i przypominać o wirtuozach, którzy kiedyś dotykali jego klawiszy"

– podało Towarzystwo.

Organizatorzy zbiórki podkreślili, że ważna jest każda wpłata.

"W tym roku obchodzimy okrągłe, 60. urodziny. Jeśli zechcecie z nami świętować, dorzućcie choć po małej cegiełce, a my kupimy nowy instrument, który będzie wspólnym prezentem od i dla naszej publiczności. Każdym wspólnym koncertem skrzypiec i fortepianu będziemy wam dziękować" – zapewnili przedstawiciele poznańskiej instytucji.

Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu jest jedną z najstarszych instytucji muzycznych w Polsce. Jako stowarzyszenie działa od 1960 roku, ale jego początki sięgają lat 80. XIX wieku. Jest organizatorem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego oraz Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. H. Wieniawskiego.

Najbliższy, 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu odbędzie się w październiku 2022 roku.

Instytucja organizuje koncerty, recitale i nagrania, zapraszając do współpracy muzyków z całego świata. Wydaje płyty, książki, materiały nutowe oraz produkuje filmy promocyjne o muzyce dla muzyków i melomanów.

"Na wszystkie te działania sami gromadzimy środki finansowe, bowiem jako organizacja pozarządowa nie mamy stałego finansowania. Nowy fortepian to jedno z naszych marzeń, na które zawsze brakuje środków. Każde wypożyczenie jest kosztowne, a mając własny instrument bylibyśmy niezależni" – podało Towarzystwo.

Zbiórka prowadzona jest na stronie pomagam.pl/wieniawskipiano. Pierwsi jej uczestnicy wpłacili dotąd ponad 2,5 tys. zł.