Trudny dialog polsko-rosyjski

  

Prawie 70% Rosjan uznało rozbiory Polski przez Imperium Rosyjskie za słuszne, zaś aż 73% z nich jest zdania, że wejście Armii Czerwonej na terytorium II Rzeczypospolitej we wrześniu 1939 r. nie było agresją. Co dalej z dialogiem polsko-rosyjskim?

Administracja Władimira Putina prowadzi bardzo aktywną politykę historyczną. Nie jest to autorski pomysł obecnego Prezydenta Federacji Rosyjskiej. Władze tego państwa od lat prowadzą na tej płaszczyźnie szeroko zakrojoną ofensywę, co w oczywisty sposób odbija się na percepcji rzeczywistości przez przeciętnego rosyjskiego obywatela.

Z naszej perspektywy szczególnie niepokojące jest to, że często celem oficjalnej propagandy władz rosyjskich jest Polska. Należy więc spróbować zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Między innymi w tym celu został – na zlecenie Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia – wykonany sondaż, który miał przynieść odpowiedzi na nurtujące socjologów pytania. Podczas tego badania 70% respondentów odpowiedziało, że rozbiory Polski przez Imperium Rosyjskie były słuszne. Natomiast aż 73% z nich było zdania, że wejście Armii Czerwonej na terytorium II Rzeczypospolitej 17 września 1939 r. nie było agresją. Koresponduje to ze stosowaną przez tamtejszy aparat administracyjny oficjalną narracją historyczną. Zwiedzając Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Moskwie nie zauważyłem tam żadnych wzmianek o II Rzeczypospolitej jako o suwerennym państwie. Dla większości Rosjan II wojna światowa zaczęła się w 1941 r., zaś „Rosja nigdy na nikogo nie napadała”.

Kilka lat temu Prezydent RP – Andrzej Duda powiedział, że dialog NATO-Rosja powinien być prowadzony z pozycji partnerskiej, tak aby Rosja miała poczucie, że rozmawia ze wspólnotą gotową do solidarnej i kolektywnej obrony swojego terytorium. Zgadzam się z Panem Prezydentem, jednak chciałbym dorzucić coś od siebie. Pomimo sankcji i napięcia politycznego, nadal wielu polskich przedsiębiorców eksportuje swoje towary na gigantyczny wszak rynek naszego wschodniego sąsiada. Rodzimi przedsiębiorcy robią swoje, mimo przeszkód, na które się natykają – by wspomnieć tylko tytułem przykładu kosztowny i czasochłonny proces certyfikacji produktów czy niekorzystną taryfę celną. Są to problemy bardzo istotne, nad którymi powinniśmy się pochylić i gruntownie przeanalizować sposób, w jaki można by – celem jeszcze lepszego rozwoju gospodarczego RP – im zaradzić.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts