Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

Grand Prix dla "Wieloryba z Lorino"

Autor filmu dokumentalnego "Wieloryb z Lorino" Maciej Cuske został zwycięzcą 30. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. W sobotę przestawiono też laureatów innych konkursów zorganizowanych w ramach tego wydarzenia, w tym roku odbywającego się online.

mat. pras.

"To film, który poprzez wnikliwą obserwację małej społeczności pokazuje zagrożenie dla świata wyjałowionego z duchowości i odartego z własnego mitu"

– tak jury konkursu filmów dokumentalnych pod przewodnictwem Tadeusza Sobolewskiego uzasadniło przyznanie Grand Prix Nagrody Miasta Łodzi i statuetki Białej Kobry Maciejowi Cuske za reżyserię "Wieloryba z Lorino" - dokumentu o mieszkańcach osady na syberyjskich rubieżach.

Organizowany w Łodzi 30. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu w tym roku odbywa się w formule online. W ramach wydarzenia, które potrwa do niedzieli, zaplanowano prezentację ponad 100 filmów, reportaży telewizyjnych i radiowych.

Nagrodę "Cierpliwe oko" im. Kazimierza Karabasza ufundowaną przez Narodowe Centrum Kultury otrzymali ex-aequo: Jerzy Śladkowski za kręconą podczas rejsu po Wołdze "Gorzką miłość" - "urzekającą wizualnie opowieść o rejsie samotnych, który zmienia się w gorzką komedię życia" oraz Piotr Stasik za "Odmienne stany świadomości", który w filmie o dzieciach z autyzmem i zespołem Aspergera "za pomocą subtelnych środków przełamuje głęboką obcość odmiennych stanów świadomości".

Wszystkie trzy filmy będzie można obejrzeć w niedzielę w godz. 15-23 na www.czlowiekwzagrozeniu.pl oraz www.dafilms.pl

Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich otrzymał Tomasz Wolski za zbudowany z archiwalnych materiałów filmowych Służby Bezpieczeństwa "Zwyczajny kraj", natomiast nagrodę im. Aleksandra Kamińskiego za przezwyciężanie zagrożeń otrzymały Agnieszka Zwiefka za "Blizny" oraz Małgorzata Goliszewska i Katarzyna Mateja za "Lekcję miłości" - uhonorowaną także, obok "Oka Boga" Igora Kaweckiego, przez jury laureatek Konkursu Krytyk Pisze Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja 2020. Wśród wyróżnionych filmów znalazły się również "Szklane negatywy" Jana Borowca oraz "Zabawa w chowanego" Tomasza Sekielskiego. Widzowie swoją nagrodę przyznali Ireneuszowi Skruczajowi za film "Obłoki śmierci. Bolimów 1915".

Jurorzy konkursu reportaży telewizyjnych – Monika Meleń, Tomasz Patora, Piotr Szczepański - główną nagrodę przyznali Grzegorzowi Kuczkowi, autorowi reportażu "Mamo wracaj" - za "rzetelność dziennikarską i odwagę w podjęciu trudnego tematu, a także za realny wpływ na losy bohaterów, którym dzięki interwencji dziennikarskiej udało się zmienić swoje życie na lepsze".

Alicja Grzechowiak otrzymała drugą nagrodę (a także nagrodę widzów) za reportaż "Opowiem o moim życiu", w którym "przy pomocy subtelnej, dziennikarskiej obserwacji autorka nie tylko uwypukliła wyjątkową radość życia bohaterki, ale też przeniosła jej optymizm w serca wrażliwych odbiorców". 

Wyróżnienia przypadły Bożydarowi Pająkowi za "Popytkę" oraz Kai Krasce i Mateuszowi Mękarskiemu za "Genowewę".

Nagrodę główną w konkursie reportaży radiowych, ufundowaną przez prezesa zarządu Radia Łódź, otrzymała Magdalena Świerczyńska-Dolot z Radia Gdańsk, za "Kiedyś Ci o tym opowiem". Jurorzy - Katarzyna Błaszczyk, Monika Hemperek, Agnieszka Pacho, Dariusz Szewczyk, Waldemar Wiśniewski - docenili autorkę za to, że poprzez historię jednej rodziny, pozwoliła słuchaczom inaczej spojrzeć na sprawy, które emocjonują dziś Polaków.

Nagrodę specjalną przyznano Annie Dudzińskiej za reportaż "Trucicielka, żywicielka", zrealizowany dla Radia Katowice, za to, jak połączyła dwie pandemie – ołowicy i koronawirusa - z trudną śląską historią. Publiczność najwyżej oceniła Marcina Pośpiecha za "Uciekając z Wuhan", zrealizowany dla Programu 3 Polskiego Radia.

Wśród wyróżnionych nagrodami Tygodnika Angora znalazł się - oprócz dwóch zwycięskich - również reportaż Agnieszki Szwajgier i Adama Bogoryja-Zakrzewskiego ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia "Bilet powrotny proszę...". Wszystkie reportaże są dostępne do końca tygodnia na stronach www.radiolodz.pl i www.czlowiekwzagrozeniu.pl.

W niedzielę, będącą ostatnim dniem Festiwalu, będzie można spotkać się online z izraelskim dokumentalistą Barakiem Heymannem, zobaczyć wszystkie filmy, które zwyciężały podczas poprzednich edycji od 1990 roku oraz kilka nowszych produkcji, m.in. "Ścianę cieni" Elizy Kubarskiej czy "Mifune: Ostatniego samuraja" Stevena Okazakiego.

Organizatorem Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu jest Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz - w części radiowej – Radio Łódź, we współpracy z Muzeum. Wydarzenie jest finansowane m.in. przez Miasto Łódź oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo