W sobotę minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa ogłosił, że kierowany przez niego resort dostrzega systematyczny spadek dobowej liczby infekcji. Zaznaczył jednak, że ministerstwo nie planuje luzowania obostrzeń.

“W chwili obecnej priorytetem dla nas jest zwalczanie aktywności grup negujących publicznie istnienie epidemii” - powiedział Salvador Illa.

Kierowane przez Illę ministerstwo w sobotę nie podało informacji dotyczących rozwoju epidemii. Z opublikowanych przez resort zdrowia w piątek wieczorem danych wynika, że dotychczas zmarło tam ponad 44,6 tys. osób, a zakaziło się 1,62 mln.

W sobotnich komunikatach służby medyczne wspólnot autonomicznych Hiszpanii wskazywały na zbliżoną liczbę zachorowań w porównaniu z piątkiem. W sumie w całym kraju potwierdzono podczas ostatnich 24 godzin ponad 10 tys. infekcji.

Jak wynika z komunikatów służb medycznych hiszpańskich wspólnot autonomicznych, w sobotę regionami najbardziej doświadczonymi przez Covid-19 były Andaluzja oraz Katalonia. W pierwszej z nich potwierdzono blisko 2 tys. dobowych infekcji, zaś w drugiej – 1,5 tys.

W całym kraju pomiędzy piątkiem a sobotą zanotowano też 231 zgonów po infekcji koronawirusem, z czego najwięcej w Andaluzji – 74.