Z sobotniego komunikatu ministerstwa zdrowia Portugalii wynika, że od piątku na OIOM-ach przybyło trzech nowych pacjentów, a ich łączna liczba wynosi 529.

Resort zdrowia spodziewa się, że w najbliższych dniach nastąpi zmniejszenie liczby zakażeń, a także pacjentów leczących się na Covid-19 w szpitalach. Do sobotniego wieczora było w tych placówkach 3155 zakażonych, czyli o 53 mniej niż w piątek.

Służby medyczne Portugalii wskazały, że pomiędzy piątkiem a sobotą liczba nowych zakażeń wzrosła w kraju o blisko 4,9 tys. do poziomu 290,7 tys. Odnotowały, że podczas ostatniej doby blisko 52 proc. nowych zakażeń zanotowano na północy kraju.

W ciągu minionych 24 godzin w Portugalii zmarły 87 osoby, co oznacza, że dzienna liczba zgonów wyraźnie wzrasta. To druga od wybuchu epidemii liczba dziennych ofiar koronawirusa w tym kraju.

Łącznie służby medyczne Portugalii potwierdziły już 4363 ofiary śmiertelne koronawirusa.

Tymczasem z opublikowanego w sobotę sondażu ośrodka badawczego Aximage wynika, że ponad 70 proc. obywateli Portugalii popiera obowiązywanie stanu wyjątkowego, w tym weekendowego lockdownu.

Jeszcze wyższy jest odsetek osób popierających ograniczenia w przemieszczaniu się po kraju w okresie świąt Bożego Narodzenia, a także podczas Sylwestra; odpowiednio 71 i 78 proc.