Decydujące dwa tygodnie

  

Mecz o wielkie unijne pieniądze trwa. To, co w tym tygodniu w tej sprawie oglądaliśmy w Parlamencie Europejskim, to był teatr. Realne decyzje będą przygotowane w kuluarach w ciągu najbliższych dwóch tygodni, bo decydujący o tej sprawie szczyt UE odbędzie się 10–11 grudnia.

Pośpiech jest potrzebny przy łapaniu pcheł: odrzucamy szantaż „czasowy”, to znaczy budżet i Fundusz Odbudowy nie muszą być za wszelką cenę – kosztem Polski i Węgier – przyjęte podczas prezydencji Niemiec do końca 2020 r., gdyż może to się stać w pierwszych tygodniach prezydencji Portugalii, po 1 stycznia. Na szczycie UE poza budżetem będzie także mowa o pandemii i działaniach na rzecz uzyskania równego (!) dostępu do bezpiecznej i skutecznej szczepionki. Poza tym – co dla Polski szczególnie ważne – tematem będzie polityka energetyczna i klimatyczna, także w kontekście nowego celu klimatycznego UE na 2030 r. Będzie też mowa o relacjach z USA, zwłaszcza w kontekście handlowym, i umów ze Światową Organizacją Handlu. Będziemy też rozmawiali o amerykańskich wyborach – tyle że raczej w kuluarach szczytu. Najbliższy szczyt UE będzie zatem kluczowy. I trzeba zrobić wszystko, aby wrócić z niego z tarczą.

 


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts