W przyszłym roku akcja odbędzie się po raz 20.

"Podczas minionych lat wiele osób okazało swoje serce i pomoc, uczestnicząc w tej niepowtarzalnej i szlachetnej inicjatywie. W tym roku ma ona nieco innych charakter i przebieg, ale wierzę, że jej zasięg będzie równie duży, jak w latach minionych"

- powiedziała Pierwsza Dama w nagraniu opublikowanym na stronie kancelarii prezydenta.

Zwracając uwagę, że tegoroczne Boże Narodzenia przypada w trudnym czasie epidemii, Agata Kornhauser-Duda powiedziała, że trzeba być szczególnie wyczulonym na potrzeby innych. "Podarujmy im szczęście – to, czego brak odczuwają, na co dzień. Możemy spowodować, że poczują się lepiej, że doda im otuchy myśl o istnieniu ludzi dobrej woli, którzy o nich pamiętają" - przekonywała małżonka prezydenta RP.

Zgodnie z tradycją na aukcję choinkową Pierwsza Dama przygotowała w tym roku "obrazek wykonany techniką decoupage’u, przedstawiający świąteczny kiermasz w małym miasteczku w bożonarodzeniowej scenerii utrzymany w kolorystyce bieli i błękitu z elementami skrzącego się śniegu".

Na obrazku umieściłam życzenia dla osoby, która go wylicytuje. Dodatkowo na aukcję przekazuję również złoty naszyjnik polskiej marki Gold Mark, który miałam na sobie podczas ostatniej audiencji u Papieża Franciszka. Mam szczerą nadzieję, że przekazane przeze mnie przedmioty sprawią komuś radość oraz przyczynią się do wsparcia podopiecznych Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" zajmującej się osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej prof. Andrzeja Cechnickiego, które podejmuje wysiłki, by osoby z zaburzeniami psychicznymi mogły w pełni funkcjonować w społeczeństwie

 - powiedziała Agata Kornhauser-Duda.

Zaapelowała również o wzięcie udziału w akcji "Choinka Jedynki" zwracając uwagę, że co roku, przyłączali się do niej "znani i lubiani przedstawiciele świata kultury, rozrywki, nauki i sportu".

"Spowodujmy, by nastrój świąt, które nas łączą bez względu na wiarę i przekonania, objął wszystkich bez wyjątku, ponieważ Boże Narodzenie objawia nam prawdę o godności każdego człowieka"

- powiedziała Pierwsza Dama.

Życzyła, by zbiórka "pobiła zeszłoroczny rekord", dzięki czemu podopieczni fundacji i stowarzyszenia będą mogli rozwijać się na miarę swoich możliwości. "Nie ma w życiu nic cenniejszego niż bezinteresowny odruch pomocy bliźniemu, który liczy na solidarny gest" - podkreśliła.