Jak wyjaśniono, współfinansowany przez PISF festiwal odbędzie się na platformie http://alekino.com.

"Niemal 120 filmów dla dzieci i młodzieży z 35 krajów z całego świata jest w programie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! 38. edycja poznańskiej imprezy odbędzie się na platformie alekino.com i potrwa od 29 listopada do 6 grudnia br."

- czytamy na stronie PISF.

Przypomniano, że jest to "jeden z najstarszych w Europie festiwali filmowych, który od lat gromadzi młodych widzów i gości z całego świata". "W tym roku ze względu na obostrzenia epidemiczne organizatorzy zdecydowali o przeniesieniu wydarzenia do internetu. Dzięki specjalnie przygotowanemu playerowi możliwy będzie dostęp do wszystkich filmów z całej oferty festiwalowej" - napisano.

W programie festiwalu znalazły się: konkursy filmów dla dzieci i młodzieży, Ale Kino! Najmłodszego Widza, sekcje Ale Kino! Ale Historia, Ale Kino! Z Piłką czy Panorama.

"W programie prym wiodą obrazy z Belgii i Holandii, ale widzowie będą mogli zobaczyć również filmy z takich krajów jak Nepal, Izrael, Korea Południowa czy Iran. Wśród wyselekcjonowanych produkcji znalazły się krótko- i pełnometrażowe fabuły i animacje, przeznaczone dla dzieci od czwartego roku życia (w ramach sekcji Ale Kino! Najmłodszego Widza), przez sześcio- i ośmio-latków, nastolatków od dwunastego roku życia aż po dorosłych"

- czytamy w informacji o festiwalu.

Zwrócono uwagę, że "jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznej sekcji konkursowej będzie polska premiera filmu Czarny młyn Mariusza Paleja (dla widzów 11+)".

Na festiwalu po raz pierwszy w naszym kraju pokazane zostaną też "Siostry. Lato naszych supermocy" Silje Salomonsen i Arild Oestin Ommundsen (widz 8+), austriacki film "Oskar i Lilli" (reż. Arash T. Riahi, dla widzów 13+), a także australijska "Szczęściara" (reż. John Sheedy, dla widzów 10+). Dla nieco starszych widzów (16+) przeznaczona jest produkcja "Randki z Amber" Davida Freyne'a

- napisano na stronie PISF.

Wyjaśniono, że "niektóre filmy będą dostępne w wersji z tłumaczeniem na PJM (polski język migowy) oraz audiodeskrypcją".

Jak co roku wśród najważniejszych nagród festiwalu znalazły się Platynowe i Piłkarskie Koziołki. W tym roku te pierwsze przyznane zostały firmie produkcyjnej BosBros z Amsterdamu (Burny Bosowi i Tamarze Bos), twórcom takich filmów jak "Całego świata Romy", "ZigZag Kid" czy "Konik Świętego Mikołaja". Od lat zmieniają nie tylko holenderskie, ale i europejskie kino dla dzieci i młodzieży

- czytamy w informacji o festiwalu.

Poinformowano, że Piłkarskie Koziołki powędrują do chilijskiej produkcji "Mój przyjaciel Alexis" w reżyserii Alejandro Fernandeza Almendrasa.

Zapowiedziano, że na festiwalu nie zabraknie spotkań z twórcami. "Organizatorzy zapraszają na kilkadziesiąt zarejestrowanych wcześniej wywiadów i rozmów z reżyserami, scenarzystami i aktorami pojawiającymi się w prezentowanych filmach" - wyjaśniono.

"Seanse filmowe oglądać można wyłącznie z terytorium Polski" - podkreślono.