Dewastacje, zakłócenia mszy, profanacje... Policja wszczęła 88 spraw po incydentach w kościołach

Podczas niedawnych demonstracji aborcjonistek i osób sprzyjających opozycji dochodziło do ataków na kościoły. Dokonywane były profanacje, niszczono elewacje świątyń, zakłócano msze święte. Policja prowadzi łącznie 88 postępowań w związku z incydentami w kościołach. 74 postępowania dotyczą niszczenia i znieważania budynków sakralnych oraz przedmiotów czci religijnej.

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/DariuszMatecki

Jak poinformowano na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich, policja prowadzi też 14 postępowań wobec przestępstw zakłócania aktów religijnych. Wskazano, że 12 z nich dotyczy przeszkadzania w wykonywaniu aktów religijnych, jedno postępowanie wszczęto w sprawie znieważenie kapłana i innych osób uczestniczących w nabożeństwie, a inne ws. uszkodzenia ciała podczas usiłowania wtargnięcia do kościoła.

Z informacji przekazanych przez Komendę Główną Policji wynika też, że wśród 74 postępowań dotyczących niszczenia budynków sakralnych jest m.in. pięć postępowań ws. znieważenia pomników św. Jana Pawła II i Kardynała S. Wyszyńskiego. Jak poinformowała policja, 10 spraw trafiło już do prokuratury.

Pismo KGP jest odpowiedzią na pytania Rzecznika Praw Obywatelskich dot. postępowań wszczętych po 22 października, dotyczących malowania haseł na budynkach kościelnych i protestów podczas nabożeństw.

 

 

 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

gb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo