W czwartkowym komunikacie Poczta poinformowała, że na serię „Dinozaury” składają się trzy walory, a łączny nakład sięga 270 tys. sztuk.

Autor projektów, Andrzej Gosik, na poszczególnych znaczkach przedstawił wygląd oraz szkielety dinozaurów odnalezionych i żyjących na terenach Polski - dilofozaura, dużego dinozaura drapieżnego, scelidozaura, dużego dinozaura roślinożernego, a także – celofyza, małego dinozaura drapieżnego. Oprócz znaczków Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, koperty FDC, czyli koperty Pierwszego Dnia Obiegu. Widnieją na nich szkielety dinozaurów.

Poczta przypomniała, że te prehistoryczne gady pojawiły się w okresie ery mezozoicznej, w triasie – około 240 milionów lat temu. Za koniec ich egzystencji - jak wskazano w informacji - uznaje się tzw. wymieranie kredowe, kiedy to prawie 70 milionów lat temu wyginęło ponad 3/4 gatunków zwierząt i roślin – wydarzenia te dały początek erze kenozoicznej, która trwa do dzisiaj.

- Jednym z istotnych elementów misji Poczty Polskiej jest edukowanie. Potrzebę tę staramy się od lat wypełniać poprzez nasze wydawnictwa filatelistyczne – znaczki, kartki, datowniki. Pokazujemy wydarzenia historyczne, wybitnych Polaków, przybliżamy dziedzictwo kulturowe i religijne, ale także tematy związane z techniką, nauką i przyrodą. Fantastycznym przykładem tego typu walorów filatelistycznych są trzy znaczki pocztowe poświęcone dinozaurom

 - powiedział wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek, cytowany w komunikacie.

(materiały prasowe Poczty Polskiej)

Jak dodał, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że te prehistoryczne gady występowały również na ziemiach polskich.

- Właśnie tworząc tę emisję poznaliśmy ciekawe szczegóły dotyczące badań prowadzonych na terenie Polski. Współpracowaliśmy z ekspertem w tym temacie doktorem Gerardem Gierlińskim z Polskiego Instytutu Geologicznego. Jest on światowej sławy badaczem i odkrywcą tropów dinozaurów w Polsce, a także autorem książek i publikacji w prestiżowych czasopismach paleontologicznych - wyjaśnił wiceprezes.

Zaznaczył, że projekty znaczków zostały stworzone na podstawie opracowań i szkiców doktora Gierlińskiego.

- Liczę, że wprowadzone do obiegu znaczki zachęcą również naszych klientów do zgłębienia wiedzy na temat gadów sprzed ponad 200 milionów lat

 - podkreślił wiceprezes.

Ponieważ w okresie ery mezozoicznej tereny dzisiejszej Polski położone na północ w większości pokrywała woda, dinozaury występowały na ziemiach polskich głównie na południu (Śląsk oraz obszar Gór Świętokrzyskich). Najliczniejsze skamieniałości dinozaurów na terytorium naszego kraju to tzw. tropy (odciski łap), które gady pozostawiały chodząc po wilgotnym piasku.