Ministerstwo zdrowia Portugalii odnotowało, że ostatni bilans oznacza utrwalenie się widocznej w listopadzie dynamiki zakażeń koronawirusem, kiedy codziennie notowanych jest od 4 tys. do 6,5 tys. nowych infekcji, a także ponad 60 zgonów na Covid-19.

Ponad połowa nowych zakażeń wykrywana jest obecnie w północnych regionach Portugalii. W części z nich obowiązuje kordon sanitarny.

Resort przekazał, że w środę na portugalskich oddziałach intensywnej terapii przebywało 517 osób zakażonych koronawirusem, czyli nienotowana wcześniej liczba zainfekowanych.

Według statystyk resortu zdrowia w dalszym ciągu notowana jest wysoka dzienna liczba zgonów na Covid-19. Z powodu tej choroby od wtorku zmarło 71 osób. W sumie w Portugalii zanotowano już 4127 ofiar śmiertelnych.

W środę władze Madery, jednego z dwóch autonomicznych regionów Portugalii, ogłosiły wprowadzenie dwóch obowiązkowych testów na obecność koronawirusa dla rezydujących na tym archipelagu cudzoziemców, powracających tam samolotem lub statkiem.

Z informacji maderskich służb wynika, że dotychczas podobne badanie wykonywane było jedynie w przypadku powracających na rodzinny archipelag studentów.

W środę ministerstwo zdrowia Portugalii ogłosiło, że w 2021 r. resort zatrudni w szpitalach z powodu utrzymującej się epidemii koronawirusa dodatkowych 4200 pielęgniarek i lekarzy. Ujawniło też, iż zaplanowane w przyszłym roku szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 będą wykonywane m.in. w aptekach na terenie całego kraju.