Białoruś: Opozycja przygotowuje program wsparcia

Białoruska opozycja szykuje program wsparcia małego biznesu i społeczeństwa obywatelskiego na sumę 150 mln dolarów – poinformowała w środę b. kandydatka na prezydenta Swiatłana Cichanouska na swoim kanale Telegramu.

Serge Serebro, Vitebsk Popular News, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Program przewiduje wsparcie małego biznesu sumą co najmniej 70 mln dol. oraz wypłatę odszkodowań dla poszkodowanych podczas represji wysokości co najmniej 50 mln dol.

Na wsparcie niezależnego ruchu związkowego planuje się przeznaczenie co najmniej 10 mln dol., a na programy edukacyjne dla poszkodowanych z przyczyn politycznych – 20 mln dol.

Doradczyni ds. edukacji Wolha Szparaha powiedziała, że trwają prace nad pomocą dla studentów i wykładowców, którzy ucierpieli z powodu swojej postawy obywatelskiej. Mowa m.in. o uruchomieniu nowego programu wsparcia Niemieckiego Towarzystwa Wiedzy o Europie Wschodniej (DGO). Jest to otwarty konkurs na 30 nowych stypendiów dla studentów i 20 dla wykładowców. Pomoc obejmowałaby wsparcie akademickie i finansowe.

Na Białorusi od wyborów prezydenckich 9 sierpnia trwają akcje protestacyjne, których uczestnicy domagają się odejścia Alaksandra Łukaszenki i rozpisania nowych, uczciwych wyborów. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Białoruś #Swiatłana Cichanouska #Telegram #Aleksandr Łukaszenka

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo