- Obserwujemy pewne zmniejszenie liczby zachorowań, sytuacja jednak pozostaje trudna

 - oświadczył w środę minister zdrowia Aurelijus Veryga.

W ciągu ostatniej doby na Litwie odnotowano 2 289 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzono kolejne 23 zgony.

Eksperci prognozowali, że szczyt zachorowań nastąpi w tym tygodniu. Według najnowszych prognoz nastąpi on w przyszłym tygodniu.

W środę rząd postanowił też o złagodzeniu warunków kwarantanny w części dotyczącej zwiedzania muzeów i galerii. Od 10 grudnia można będzie odwiedzać te instytucje kulturalne w dwuosobowych grupach, z wyjątkiem osób z jednej rodziny. Na jedną osobę musi przypadać 10 metrów kwadratowych powierzchni, będzie też obowiązywał dwumetrowy dystans społeczny.

Ogólnokrajowa kwarantanna na Litwie funkcjonuje od 7 listopada. W kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych, wszelkie imprezy są zabronione, z wyjątkiem zawodów sportowych, które odbywają się bez widzów. Wstrzymano działalność restauracji, kawiarni, barów, klubów nocnych, kasyn.Ograniczenia dotyczą również zakładów opieki zdrowotnej, punktów sprzedaży, transportu publicznego. Nauczanie w szkołach i na uczelniach wyższych odbywa się zdalnie za wyjątkiem nauki w szkołach podstawowych. Praca w instytucjach państwowych i prywatnych w miarę możliwości również odbywa się zdalnie.

Eksperci alarmują jednak, że na ulicach kraju i w sklepach jest wciąż za duży ruch. Rząd rozważał m.in. ograniczenie godzin pracy supermarketów i sklepów, jednak w tej sprawie nie zapadła decyzja.