Jak powiedziała dziś Graca Freitas z portugalskiego ministerstwa zdrowia, zwiększenie personelu służby zdrowia będzie wdrażane równolegle z ogólnokrajowym planem szczepień przeciwko Covid-19. Dodała, że rozpoczną się one w pierwszych tygodniach 2021 r.

Przedstawicielka portugalskiego rządu sprecyzowała, że do czerwca do szpitali na terenie całego kraju miałoby trafić około 2100 nowych pracowników medycznych.

Freitas wskazała, że opracowywany od kilku miesięcy przez rząd Portugalii plan ogólnokrajowych szczepień przeciwko Covid-19 przewiduje, że będą one mogły być realizowane m.in. na terenie aptek.

Wczoraj władze Portugalii wydłużyły o 15 dni obowiązywanie stanu wyjątkowego z powodu wysokiej liczby zakażeń i zgonów spowodowanych koronawirusem. Wprowadzono również obowiązek noszenia maseczek w miejscu pracy, a także zobowiązano obywateli do pozostawania na terenie swojego powiatu w czasie weekendów i świąt.

W Portugalii od listopada utrzymuje się stosunkowo wysoka liczba zakażeń koronawirusem. Każdego dnia notowanych jest od 4 tys. do 6,5 tys. infekcji, a także ponad 60 zgonów. We wtorek potwierdzono 85 nowych ofiar śmiertelnych. W całym kraju zmarło dotychczas ponad 4 tys. osób, a zakaziło się prawie 269 tys.